-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Yaşasın Bahar Projesi
Kategoriler: Yöntemler, Biyolojik Çeşitlilik, Doğa Koruma
Tarih: 31-Mart-2006
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Çocukların dikkatini çevrelerinde yaşayan kuşlara ve onların yaşam döngülerine çekme amacıyla Dünya Kuşları Koruma Kurumu tarafından desteklenen Yaşasın Bahar projesi, Avrupa'nın 23 ülkesinde eş zamanlı olarak hayata geçti. Doğa Derneği, "Yaşayan Bahar" projesinin Türkiye ayağını başlattı.

 

 

Mart ayının gelişiyle beraber, baharın habercisi olan kuşlar yeniden ülkemize gelmeye başladı. Dede ve ninelerimizin çok iyi tanıdığı, onların gelmesiyle baharın geldiğini anladıkları leylekler, kırlangıçlar, ebabiller ve guguk kuşları geri gelmeye başladılar!
Proje, baharın müjdesini veren leylekler, ebabiller, kırlangıç ve guguk kuşlarının gelişini izleyerek baharın gelişini kutlayabilmek amacıyla bütün Avrupa'da aynı zamanda hayata geçirildi.
İnternet tabanlı bir izleme ve bilgilenme aracı olan  "Yaşayan Bahar" projesi kapsamında baharın habercileri olan leylek, kırlangıç, ebabil ve guguk kuşlarının gözlemleri çocuklar ve yetişkinler tarafından www.springalive.net adresine kaydedebilecek ve böylece göç yolculuğundan dönen kuşlarla birlikte baharın ülkemize gelişi günbegün izlenebilecek. Bu sayfada, aynı zamanda "Baharın Habercileri" hakkında çeşitli bilgilere de yer veriliyor.
Yaşayan Bahar Projesi için sizin gözlem kayıtlarınız temel oluşturuyor. Proje baharla birlikte geri dönen kuşları ne zaman fark ettiğimizi de görmemizi sağlayacak bir çalışma. Hangi tarihte olursa olsun, leylek, kırlangıç, ebabil ve kırlangıcı ilk gördüğünüz günü Yaşayan Bahar'ın Internet sayfasına kaydetmeniz önem taşıyor.
Sadece 2006 baharında değil, gelecek senelerde de gözlemlerin kaydedilmesiyle kuşların göçüyle ilgili önemli veriler elde edilmiş olacak.

Ayrıntılı Bilgi İçin:
Damla Akyıldız
Doğa Derneği Eğitim Sorumlusu
www.dogadernegi.org
yasayan.bahar@dogadernegi.org
Tel: 0 312 448 05 37

www.springalive.net


 

 

 

Haber No: 1178