-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
İngiltere'de Blair'e nükleer şok!
Kategoriler: Doğa Koruma
Tarih: 31-Mart-2006
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Başbakan'a bağlı Sürdürülebilir Kalkınma Komisyonu, 2023'te kullanım ömürleri dolacak 30 nükleer santralin yerine yenilerinin yapılmasına "Hayır" dedi.

 

Milliyet gazetesindeki köşesinde İngiltere’de nükleer santrallere ilişkin yaşanan gelişmelere yer veren Meral Tamer’in konuya ilişkin izlenimleri şöyle:

“Daha Heathrow Havaalanı'na iner inmez, "enerji" ile burun buruna geldim. Londra'da ilgimi çekebilecek ne var diye havaalanında aldığım Time Out'da, klasik müzik konserleri ve yeni filmlerden önce, derginin kapağındaki "Go Green'e takıldım. Modadan cenaze törenlerine, yiyeceklerden güneş enerjisiyle çalışan seks gereçlerine yaşantımızın her dakikasında doğa dostu davranmanın 50 yolu anlatılıyordu.
24. madde özellikle ilgimi çekti. Londra'da ilk kez bir villa sahibi, kendi bahçesine kurduğu güneş ve rüzgâr enerjisi üreten 3 küçük santralle hem ısınma, hem sıcak su, hem de aydınlanma ihtiyacını karşılıyordu. Dahası "Birkaç ay öncesine kadar London Energy'nin müşterisiyken, şimdi kullandığımdan arta kalan elektriği London Energy'ye satıyorum, bunun tarifsiz keyfini yaşıyorum" diye demeç de vermiş, "Eğer komşularınız itiraz etmiyorsa, bahçenize kuracağınız küçük güneş ve rüzgâr santralleri için bir resmi makamdan izin almanız bile gerekmiyor," diyerek Time Out okurlarına yol gösteriyordu.

Bisikletli lider
Otele geldiğimde odamda ilk bulduğum İngiliz gazetesinde, Muhafazakâr Parti'nin lideri David Cameron'un, kıpkırmızı spor montuyla bisiklet üzerinde fiyakalı bir fotoğrafı çıktı karşıma. Çevreyi kirletmemek için mümkün mertebe otomobile binmiyor ve bu haliyle kendi partisinin sempatizanlarına örnek oluyormuş.
Genelde sol partiler çevreye duyarlılığıyla bilinir. İngiltere'de ise son dönemde roller tersine dönmüş: Enerjiyi mümkün olduğunca az kullanmak suretiyle doğaya az zarar vermenin ve nükleer enerjinin yeniden canlandırılmasına kesin itirazın bayraktarlığını, muhalefetteki muhafazakârlar yapıyor!

Blair'e nükleer şok!
Televizyon kanalları arasında dolaşırken karşıma çıkan haber ise, İngiltere'nin nükleer enerji taraftarı Başbakanı Tony Blair'i herhalde çileden çıkarmıştır.
İngiltere'de enerji ihtiyacının % 20'si, nükleer santrallerden karşılanıyor. Ülkede faaliyette bulunan 31 nükleer santralden 1'i hariç 30'unun kullanım ömrü 2023'te doluyor. Çevrecilerin duayeni olarak bilinen 80'lik James Lovelock'un da desteğiyle Blair, 2023'te devre dışı kalacak nükleer santrallerin yerine yenilerinin yapılmasını istiyordu.
Ancak Blair'e enerji konusunda danışmanlık yapan 16 kişilik Sürdürülebilir Kalkınma Komisyonu, benim Londra'ya ayak bastığım gün yeni nükleer santral yapılmasını uygun bulmadığını açıkladı.

Nükleere yer yok
Saygın akademisyen, bilim insanı ve işadamlarından oluşan 16 kişilik komisyon, enerjinin toplum, ekonomi ve çevre üzerindeki etkilerini araştıran 8 kapsamlı rapor hazırlatmış ve bu raporları değerlendirerek "nükleer enerjiye hayır" kararı vermişti. Komisyon başkanının katılmadığı oylamada, üyelerden 8'i İngiltere'nin gelecekteki enerji politikasında "nükleer enerjiye yer olmadığını" belirtmiş, 5 üye "nükleer enerji bugün için düşünülecek bir seçenek değil" demiş, sadece 2 üye "nükleerin de seçeneklerden biri olarak düşünülebileceği" yönünde oy kullanmış."

 

Haber No: 1180