-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Narlı Ovası köylüleri çimento fabrikalarını istemiyor!
Kategoriler: Doğa Koruma
Tarih: 31-Mart-2006
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesine bağlı Narlı ovasının köylülerinin Türkiye’nin en verimli tarım arazilerinden biri olan ovalarına yapılmak istenen iki çimento fabrikasına karşı başlattıkları hareket kapsamında 25 Mart 2006 tarihinde bir halkı bilgilendirme toplantısı düzenlediği ancak toplantının İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından son anda “bilgi verilmediği” gerekçesiyle engellenmeye çalışıldığı bildirildi.

 

 

Yeşiller grubunun yaptığı açıklamadan edinilen bilgiye göre, Narlı’da bir düğün salonunda yapılacağı günler öncesinden duyurulan bilgilendirme toplantısı İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından son anda “bilgi verilmediği” gerekçesiyle engellenmeye çalışıldı. Buna rağmen toplantı, Narlı’daki bir başka çay bahçesinde yapıldı. Toplantıya katılan halk, yörelerine yıkım getirecek bu çimento fabrikalarına karşı olduklarına dair kararlılıklarını gösterdi.

Yeşiller, halkın kendi yörelerinde yapılacak yatırımlarla ilgili görüşünü sormak bir yana, halkın bilgi alma hakkını bile engellemeye çalışan jandarmanın halka gözdağı vermeye ve demokratik bir hak arama çabasını engellemeye yönelik davranışlarını şiddetle kınadığını bildirdi. Yapılan açıklamada “Narlı ovası köylülerinin bölgelerine ölüm ve hastalık getirecek, onları göçe zorlayacak, verimli bir tarım arazisini kirletecek, bölgedeki doğal yaşam alanlarını yok edecek bu çimento fabrikalarına karşı mücadelelerinde sonuna kadar destek olduğumuzu duyuruyoruz.” dendi.

Yeşiller - Türkiye

Yeşiller, ekolojik, paylaşımcı ve çoğulcu bir toplumun kurulusu yolunda mücadele eden siyasi bir harekettir.

Yeşil Oda: Kurabiye sok. No:13/3 Beyoğlu – İstanbul Tel: 0 212 243 83 33

Yeşil Nokta: Osmanağa Mah. Kırtasiyeci Sok. Yeşil Apt. No 23/2 Altıyol - Kadıköy / İstanbul Telefon: 0 538 546 35 02

yesillerinfo@yesiller.org - www.yesiller.org

 

Haber No: 1185