-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
"Nükleer silaha sahip ülke istemiyoruz"
Kategoriler: Temiz Enerji
Tarih: 31-Mart-2006
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Genelkurmay Plan ve Prensipler Başkanı Korgeneral Hilmi Akın Zorlu, Türkiye'nin, etrafında nükleer silahlara sahip bir ülke istemediğini söyledi. Amerikan-Türk Konseyi (ATK) ve Türk-Amerikan İş Konseyi'nin (TAİK)Washington'da düzenlediği ortak yıllık toplantılarda konuşma yapan Korgeneral Zorlu, İran'ın nükleer çabalarına değindi.

 


 
''Bölgemizde nükleer silahlara sahip ülke istemiyoruz. Nükleer silahları olmayan bir bölgeye ihtiyacımız var'' diyen Korgeneral Zorlu, İran konusunun barışçıl ve diplomatik yöntemlerle çözümlenmesi gerektiğini belirtti.
 
Irak:
Irak konusu üzerinde de duran Korgeneral Zorlu, ''Irak'taki durum, maalesef hala tehlikeli. Ülkenin siyasi birliği ve toprak bütünlüğünun korunması şart'' dedi.
 
Kerkük'teki durumun risklerini vurgulayan Korgeneral Zorlu, bu kentin nüfus yapısının Kürtler tarafından değiştirilmekte olduğunu ve bunun gerginliğe yol açtığını kaydederek, ''Kerkük'e Kürt göçü, bu şehri Araplaştıran Saddam ile aynı zihniyetin ifadesi'' dedi.
 
PKK:
Terör örgütü PKK'nın Irak'taki varlığına değinen Korgeneral Zorlu, Türk halkının bu konuda somut adımlar atılmasını istediğini ve PKK'ya karşı mücadelenin, teröre karşı küresel savaşın önemli bir parçası olduğunu söyledi.
 
Kıbrıs:
Korgeneral Zorlu, Kıbrıs'ta 2004'te yapılan referandumlarda Türk tarafında kabul, Rum tarafında ise ret kararı çıkmasına karşın Rumların AB'ye alındığını hatırlatarak, ''Rumların bu şekilde ödüllendirilmesi, 21'inci yüzyılda inanılması zor bir durum'' dedi.
 
Pentagon'un görüşü
 
ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'u temsilen konuşan Koramiral William Sullivan da İran konusunda ABD ve Türkiye'nin aynı düşüncede olduğunu ve iki ülkenin de Tahran'ın nükleer çabalarından kaygılandığını anlattı.
 
Sullivan, Türkiye ile ABD'nin Irak'ta da aynı amaçları paylaştığını ve her iki ülkenin de Irak'ın toprak bütünlüğünün korunmasını hedeflediğini kaydederek, ''Kerkük önemli bir konu. ABD, Irak'ın doğal zenginliklerinin adil biçimde paylaştırılması gerektiği konusunda Türkiye ile hemfikir'' dedi.
 
Türkiye'nin, terör örgütü PKK'nın Irak'taki varlığına ilişkin ABD'nin yeterli çaba göstermediği yönündeki görüşünü anladıklarını belirten Koramiral Sullivan, PKK'ya karşı herhangi bir askeri önlemin söz konusu olmasından önce Irak'ın istikrarlı hale getirilmesi gerektiğini söyledi.

Haber No: 1188