-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Türkiye’nin İlk Ekolojik Halk Pazarı Açıldı
Kategoriler: Koruyucu Sağlık ve Beslenme, Koruyucu Sağlık, Gıda ve Tarım, Ekolojik Ürünler, %100 Ekolojik Halk Pazarı, İç Pazar, Yaşam ve Kültür, Adil Ticaret, Biyolojik Çeşitlilik, Doğa Koruma, Gıda Güvenliği, Kullanım Alışkanlıkları, Pazarlar/Alışveriş
Tarih: 16-Haziran-2006
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden gelen ekolojik (organik) ürün üreticilerinin doğa ve insan sağlığına zarar vermeyen doğal yöntemlerle yetiştirdiği taze ekolojik sertifikalı sebze, meyve ve diğer ekolojik ürünleri sunacağı Türkiye’nin ilk %100 Ekolojik Halk Pazarı MİLUPA Organik ve PINAR Organik Süt ana sponsorluğu ile Şişli Belediyesi’nin ortaklığında Şişli’de açıldı.

EKOLOJİK ÜRÜNE ULAŞMAK ARTIK DAHA KOLAY 

BUĞDAY Derneği’nin Türkiye’nin ilk ve tek organik bebek maması üreticisi MİLUPA Organik ile ilk ve tek organik sütü PINAR Organik Süt ana sponsorluğunda ve Şişli Belediyesi’nin ortaklığında kurduğu Türkiye’nin ilk % 100 Ekolojik Halk Pazarı, 17 Haziran 2006 Cumartesi günü Şişli Feriköy’de açıldı. 

    

Cumartesi günleri kurulacak olan pazar doğa ve insan sağlığına zarar vermeyen doğal yöntemlerle yetiştirilen taze ekolojik sebze, meyveyi ve diğer ekolojik ürünleri her hafta tüketiciyle buluşturuyor. Toplumda yerleşmiş olan “ekolojik (organik) ürün lüks üründür” anlayışını değiştirecek olan Ekolojik Halk Pazarı’nda Mudurnu’dan Karaburun’a, Milas’tan Samandağı’na, Gökçeada’dan Eğirdir’e, Kocaeli’den Adana’ya kadar Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen ürünler satışa sunuluyor.  

Halk pazarında ekolojik sertifikalı domates, salatalık, patlıcan, biber, brokoli, enginar, bezelye, Valencia portakal, limon, kayısı, çilek, kiraz, erik, ahududu, böğürtlen, sarımsak, marul, ıspanak, maydanoz, dereotu, taze soğan, kekik ve rokanın yanı sıra yine ekolojik sertifikalı yumurta, bal, zeytinyağı, pirinç, bulgur, kuru fasulye, nohut, bulgur satılıyor. Pazarda yer alacak ürünler arasında ayrıca ekolojik sertifikalı çay, meyve suyu, kuru yemiş, kabak çekirdeği, PINAR organik süt ve MİLUPA organik bebek maması ile ekolojik kozmetik ürünler de bulunuyor.

Bu pazarda çocuklara da yer var 

Şişli Feriköy’deki Ekolojik Halk Pazarı’na gelenler ekolojik ürün alış verişi yaparken çocukları da doğal ahşap malzemeden yapılmış oyuncaklarla oynama olanağı bulacaklar. Pazarın içinde kurulacak olan çocuk köşesi farklı oyun seçenekleriyle sadece çocukların değil, büyüklerin de ilgisini çekiyor.    

Pazarda ayrıca organik mama üreticisi Milupa, Organik Kavanoz Mamaları ile bebekleri yeni tatlarla tanıştıracak; Pınar Organik Süt de miniklere tadım yaptıracak. 

Ekolojik yaşamla ilgili çeşitli yayınların da bulunduğu halk pazarı aynı zamanda sağlıklı beslenmeden alternatif teknolojilere kadar ekolojik yaşamla ilgili farklı konularda söyleşilerin yer aldığı bir buluşma noktası da olmaya aday.  

Feriköy, %100 Ekolojik Halk Pazarı, Türkiye’nin farklı bölgelerinde kurulacak ekolojik pazaryerleri için bir model olacak.

Bilgi için: 

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği 

Tel: 0212 252 52 55  

www.bugday.org   www.epazaryeri.org    

  

Proje ortak ve destekçileri 

% 100 Ekolojik Halk Pazarı projesinin sahibi Buğday Derneği, profesyonel ekibiyle, hukuki, mali ve teknik danışmanlar desteğiyle projenin hazırlanması, yürütülmesi ve tüm tarafların ilişkilerinin düzenlenmesini üstlenmiştir. 

Şişli Belediyesi   her hafta kurulacak pazaryerinin fiziki mekân tahsisi, pazaryeri düzeni ve tertibinden sorumlu proje ortağıdır. 

PINAR Organik Süt ve MİLUPA   Organik bu projenin gerçekleştirilmesi ve Türkiye’de organik ürün bilincinin yaygınlaşması için ana sponsorlar olarak katkıda bulunmuşlardır. 

Projenin basın sponsorları Açık Radyo, Atlas Dergisi, Cumhuriyet Gazetesi ve NTVMSNBC’dir. 

Hedef müşteri kitlesi, her gelir düzeyinde, sağlık, lezzet ve ekonomik konularda bilinçli tüm tüketicilerdir. 

Ekolojik (organik) olarak tarım yaptığını sertifikalandırabilen çiftçiler. 

Ekolojik üretimi kontrol eden ve sertifikalandıran   sertifika kuruluşları  . 

Ekolojik ürün   üreten   ve   pazarlayan   kurumlar.      

Haber No: 1419