-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
EKOLOJİK ÜRÜNE ULAŞMAK ARTIK DAHA KOLAY
Kategoriler: Koruyucu Sağlık ve Beslenme, Gıda ve Tarım, Ekolojik Ürünler, İç Pazar, Doğa Koruma, Gıda Güvenliği, Kullanım Alışkanlıkları, Pazarlar/Alışveriş
Tarih: 28-Haziran-2006
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden gelen ekolojik (organik) ürün üreticilerinin doğa ve insan sağlığına zarar vermeyen doğal yöntemlerle yetiştirdiği taze ekolojik sertifikalı sebze, meyve ve diğer ekolojik ürünleri sunacağı Türkiye’nin ilk %100 Ekolojik Halk Pazarı, MİLUPA Organik ve PINAR Organik Süt ana sponsorluğu ile Şişli Belediyesi’nin ortaklığında Şişli’de her cumartesi günü kuruluyor.

 

BUĞDAY Derneği’nin Türkiye’nin ilk ve tek organik bebek maması üreticisi MİLUPA Organik ile ilk ve tek organik sütü PINAR Organik Süt ana sponsorluğunda ve Şişli Belediyesi’nin ortaklığında kurduğu Türkiye’nin ilk % 100 Ekolojik Halk Pazarı her cumartesi günü Şişli Feriköy’de kuruluyor.

 

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin Şişli Belediyesi ortaklığında kurulan Ekolojik Halk Pazarı, Türkiye’nin çok farklı bölgelerinden ekolojik ürün üreticisi ile kentteki ekolojik ürün kullanıcısını ilk kez bu denli büyük ve kapsamlı bir organizasyonla bir araya getiriyor.

 

Pazar, tüketiciye ekolojik sertifikalı domates, salatalık, patlıcan, biber, brokoli, semizotu, ıspanak, kayısı, kiraz, erik, marul, maydanoz, soğan ve rokanın da bulunduğu yaklaşık 100 çeşit ürün sunuyor. Satılan ürünler arasında ayrıca ekolojik sertifikalı çaylar, kuru bakliyat ve tahıllar ile meyve suyu, kuru yemiş ve ekolojik kozmetik ürünler de bulunuyor.

 

Sağlıklı beslenme bilincinin geliştirilmesinden doğal ürün dükkânlarının kuruluşuna kadar ekolojik yaşamı desteklemek amacıyla farklı alanlarda çalışmalar yapan Buğday Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Victor Ananias “Pazaryeri ile sağlıklı ürün üretimini ve pazar garantisi sağlayarak bu yöntemle üretim yapan çiftçiyi desteklemek, aynı zamanda da tüketicinin güvenle satın alabileceği ekolojik sertifikalı ürüne daha kolay ulaşmasını amaçladık” diyor.

 

40 hafta boyunca her cumartesi kurulacak olan pazar doğa ve insan sağlığına zarar vermeyen doğal yöntemlerle yetiştirilen taze ekolojik sebze, meyveyi ve diğer ekolojik ürünleri her hafta tüketiciye sunacak. Toplumda yerleşmiş olan “ekolojik (organik) ürün lüks üründür” anlayışını değiştirecek olan Ekolojik Halk Pazarı’nda Mudurnu’dan Karaburun’a, Milas’tan Samandağı’na, Gökçeada’dan Eğirdir’e, Kocaeli’den Adana’ya kadar Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen ürünler satışa sunuluyor.

 

Bu pazarda çocuklara da yer var

Şişli Feriköy’deki Ekolojik Halk Pazarı’na gelenler ekolojik ürün alış verişi yaparken çocukları da doğal ahşap malzemeden yapılmış oyuncaklarla oynama olanağı buluyorlar.  Pazarın içinde kurulan çocuk köşesi farklı oyun seçenekleriyle sadece çocukların değil, büyüklerin de ilgisini çekiyor. 

 

Ekolojik yaşamla ilgili çeşitli yayınların da bulunduğu halk pazarı aynı zamanda sağlıklı beslenmeden alternatif teknolojilere kadar ekolojik yaşamla ilgili farklı konularda söyleşilerin yer aldığı bir buluşma noktası da olmaya aday.

Ekolojik ürünün üreticiden tüketiciye doğrudan ulaştırıldığı Feriköy  %100 Ekolojik Halk Pazarı’nın, Türkiye’nin farklı bölgelerinde kurulacak ekolojik pazaryerleri için bir model olması amaçlanıyor.

 

Bilgi için:

Mine Eroğlu/Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği

Tel: 0212 252 52 55

www.bugday.org        www.epazaryeri.org          editor@bugday.org

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Haber No: 1440