-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Yerel şifacılar…
Kategoriler: Yaşam ve Kültür
Tarih: 03-Temmuz-2006
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Köy hali işte, önceden hasarlı belimle biraz yorulunca hızla artan acı ile kendimi bir döşeğe zor attım. Hatta her küçük hareket bir işkenceye dönüştü; çok acılı, sancılı, ateşli bir günün sonunda ziyaretçimiz olan tıp insanı babam “Bizim Şili’de ihtiyar usta kırık-çıkıkçı şifacılar vardır, burada da olmalı gidip bulalım getirelim” dedi.

Yaklaşık bir saat sonra komşu köyden 78 yaşında, kör, şifacı Küsüm teyze ile geldi bizimkiler. Küsüm teyze hızlı hızlı geçmiş olsun bile demeden çok sevdiği bir işi yaptığı her dokunuşundan belli olarak belime bir iki damla zeytinyağı sürüp yoklamasını yaptı. 20-30 saniye içinde belimin açıldığı, ağrılarımın merkezi olan iki noktayı tespit etti. Sonra ayağa kalktı, sağ bacağımla sol kolumdan beni bir güzel çekti, sonra sol bacakla sağ kol, sonra iki bacağımı tutup yarı bedenimi havalandırdı. En son kollarımdan tutup bir de önümden kaldırdı. Bu son kısmı çok çok acıttı. Bütün bunlar olup biterken ben yüzüstü yatıyordum. Sonunda “tamam” dedi, “beli açılmış, yerleşti. Şimdi bir bez verin bağlayayım, 5-6 gün çıkarmasın”. Bir sofra örtüsünü belime iki kez sıkıca bağladı “sen benim evladımsın çekinme” diyerek… Bez, nefesimi kesecek kadar sıkı neredeyse iki gün sonra hâlâ belimde ama gelişmeler mükemmel, oturabiliyorum, kalkabiliyorum yavaşça, Küsüm teyzenin tüm tespitleri, uygulamaları “tam”. Bir de sıkı bir oruç ve sadece babamın verdiği arpa suyunu tüketmek hızla iyileşmemi destekledi.
Düşünüyorum, tıp eğitimi, Küsüm teyzedeki bilgiyi, tecrübeyi, pratikliği nasıl verir diye. Büyücülük değil, bütün yaşamı olumlu, analiz ve sorunları en kısa ve doğru yoldan çözmeye dayalı ciddi ölçüde bilimsel bir yöntem! Ben hastanede bile bir sürü teknolojik ilaca rağmen daha güvenli hissedemezdim. Ekolojik-ekonomik-pratik anlamda her köye bir Küsüm teyze ne müthiş bir sosyal hizmet! Ve bu Anadolu’da halen var birçok köyde ama bizler bunu yaşatmak, desteklemekten çok hor görüyor, yok olmasına göz yumuyoruz.
Bu yerel şifacıların çoğu gerçekten bilgili, bilge kişiler, şarlatan değil. Küçük bir toplulukta o kademeye gelmeleri geçirdiği ömürde sürekli kendini kanıtlıyor, birilerinin dertten kurtulmasına yardımcı olması ile oluyor. Belki de bu kişilerin yaşatılması, tecrübelerinin aktarılması, ülkemiz için yeni hastaneler yapılması kadar önemli. Küsüm teyzeler, Avrupa’nın homeopatları, uzman şifacıları ayarında, hatta bir çok noktada daha hakim konularına. Küsüm teyze ısrar ettiğimiz halde hiçbir para da istemedi. “İnsan” yararına bilim adamlığı bundan öte bir şey olabilir mi acaba?

Haber No: 1453