-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
İlk ekolojik pazarın öyküsü...
Kategoriler: Gıda ve Tarım, Ekolojik Tarım Turizmi, Ekolojik Tarım Yöntemleri, Ekolojik Ürünler, Yaşam ve Kültür, Biyolojik Çeşitlilik, Doğa Koruma, Ekolojik Mimari, Ekolojik Turizm, Geri Kazanım, Temiz Enerji, Gıda Güvenliği, Kullanım Alışkanlıkları, Pazarlar/Alışveriş
Tarih: 18-Temmuz-2006
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Ekolojik yaşamı destekleyenlerin iletişim noktası ve bu konuda bilgilenmek isteyenlerin başvuru kaynağı olan Buğday dergisi Temmuz-Ağustos 2006 (38.) sayısında yine zengin bir içerikle okurlarının karşısına çıktı. Bu ay derginin sayfalarında, Buğday Derneği’nin Milupa Organik ile Pınar Organik Süt ana sponsorluğunda, Şişli Belediyesi ortaklığında Feriköy’de kurduğu, Türkiye’nin ilk Ekolojik Pazarı’nın öyküsü, üreticilerin, alıcıların görüşleri ve dünya pazarlarından örneklerle birlikte sunuluyor. Okurlar, halkın ekolojik ürüne kolaylıkla ulaştığı, üreticinin alıcıyla yüz yüze geldiği Ekolojik Halk Pazarı’nın 1990’da Bodrum pazarında kurulan hayalinin 2006 yılında Feriköy’de nasıl gerçeğe dönüştüğünün ayrıntılarını derginin sayfalarında bulacaklar.

    

 

 

Ekolojik yaşamı destekleyenlerin iletişim noktası ve bu konuda bilgilenmek isteyenlerin başvuru kaynağı olan Buğday dergisi Temmuz-Ağustos 2006 (38.) sayısında yine zengin bir içerikle okurlarının karşısına çıktı.

 

Bu ay derginin sayfalarında, Buğday Derneği’nin Milupa Organik ile Pınar Organik Süt ana sponsorluğunda, Şişli Belediyesi ortaklığında Feriköy’de kurduğu, Türkiye’nin ilk Ekolojik Pazarı’nın öyküsü, üreticilerin, alıcıların görüşleri ve dünya pazarlarından örneklerle birlikte sunuluyor.

Okurlar, halkın ekolojik ürüne kolaylıkla ulaştığı, üreticinin alıcıyla yüz yüze geldiği Ekolojik Halk Pazarı’nın 1990’da Bodrum pazarında kurulan hayalinin 2006 yılında Feriköy’de nasıl gerçeğe dönüştüğünün ayrıntılarını derginin sayfalarında bulacaklar.

 

Derginin bu sayısında ayrıca Özgür Gürbüz’ün “Nükleer enerji yanılgısı”, Nora Kasanica’nın “Tasarruf eden binalar”, Dr. Uygar Özesmi’nin “Karadeliğe karşı birlik”, başlıklı yazıları yer alıyor.

Güneşin Aydemir, “Yoğurdun ilk mayası” başlıklı yazısında Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde yaşayan Yörüklerin yoğurt mayalamalarına dair izlenimlerini aktarırken, Tijen İnaltong “Girit kökenli Bodrumluların Mutfağı” başlıklı yazısında Girit yemeklerini annesinden öğrenen Kemale Teyze ile gerçekleştirdiği söyleşiyi, arapsaçı, kenker, bambul, hindiba gibi otlarla yapılan yemek tarifleriyle Buğday okurlarına iletiyor.

Köy Havası sayfasının bu sayıdaki konuğu ise Hemşin’in Kantarlı Köyü’nde yaşayan TaTuTa çiftçisi Yusuf Coşkun...

 

Buğday okurları, Temmuz-Ağustos aylarına ait Ay Takvimi’nde, günlük yaşamda yaptığımız işler (ev, bahçe ve bedenimizle ilgili) için doğru zaman önerilerini de bulabilirler.

Buğday, Türkiye ve dünyada ekolojik yaşamla ilgili gelişmeler, doğal ürün dükkânları ve bireysel gelişim etkinlikleri takviminin yer aldığı doğal yaşam rehberi ile her sayıda olduğu gibi, 38. sayıda da okurlara rehber olmayı sürdürüyor.

 

 

 

Bilgi için: Mine EroğluBuğday Dergisi Editörü

Tel: 0212. 252 52 55

mine@bugday.org

www.bugday.org

 

Haber No: 1479