-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
"Biyo-çeşitlilik krizinin eşiğindeyiz"
Kategoriler: Biyolojik Çeşitlilik
Tarih: 21-Temmuz-2006
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Önde gelen bir grup bilim adamına göre, dünya büyük bir biyo-çeşitlilik krizinin eşiğinde.

Bilim dünyasının saygın dergilerinden Nature’de yayımlanan makalelerinde 13 ülkeden 19 bilim adamı, çok sayıda canlı türünün hızla azaldığını ve bunların büyük bölümünün yüzyılın sonunda tamamen yok olabileceklerini söyledi.

Dünyada yaşayan memelilerin yaklaşık dörtte birinin, hem karada hem de suda yaşayan canlılarınsa üçte birinin tehdit altında olduğu belirtiliyor. Bilim adamları, biyo-çeşitlilik konusunda daha iyi politikalar üretilmesini teşvik etmek amacıyla uzmanlardan oluşacak uluslararası bir ekibin oluşturulmasını öneriyor.

Araştırmayı hazırlayan bilim adamlarından Georgina Mace, ‘niçin çok sayıda canlı türünün hızla azaldığı’ sorusunu yanıtlarken “Asıl sebep, bazı toprakları çok hızlı bir şekilde tarım arazisine dönüştürüyor olmamız” diyor ve ekliyor “Dünya, onlara yiyecek bulmaya çalıştığımız insanlarla dolu. Kirlilikle ilgili sorunlar da sürüyor. Özellikle tarımsal amaçlı gübreler, temiz su kaynaklarını, akarsu havzalarını, balıkları, hem suda hem de karada yaşayan hayvanları etkiliyor. Bir de iklim değişimi var tabii. Yeni bir tehdit. Son birkaç yıla kadar, yarattığı tehlikeyi tam olarak anlayamamıştık.”

İngiltere’nin saygın gazetelerinden Guardian da haberi bugün “Dünya, canlı türlerinin feci şekilde kaybolmasıyla yüz yüze” başlığıyla verdi. Haberde, önümüzdeki 45 yılda, kutup ayılarının yüzde 30 azalmasının beklendiğine dikkat çekildi. Afrika’da da tatlı su balıklarının dörtte birinin yaşamlarının tehdit altında olduğu vurgulandı.

Haber No: 1481