-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
BTC Boru Hattı bitti, doğa yaşamaya devam ediyor
Kategoriler: Biyolojik Çeşitlilik, Doğa Koruma
Tarih: 21-Temmuz-2006
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Doğa Derneği, Bakü – Tiflis – Ceyhan (BTC) Boru Hattı’nın doğaya mümkün olan en az tahribatı verecek şekilde tamamlandığını açıkladı.

Doğa Derneği’nin 2003 yılından bu yana Bakü – Tiflis – Ceyhan (BTC) Boru Hattı ve Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yürüttüğü Türkiye’nin Önemli Kuş Alanları ve Dağ Horozu projeleri sona erdi. İki yılı aşkın süredir BTC Çevresel Yatırım Programı tarafından desteklenen iki proje süresince doğanın korunması için pek çok somut adım atıldı. BTC boru hattı, doğal yaşam üzerindeki etkileri açısından Türkiye’deki diğer büyük yatırım projelerine örnek oluşturdu.

 

İki proje sonunda elde edilen sonuç ve başarılar;

 

·        Türkiye ve dünyanın en az bilinen kuş türlerinden dağ horozunun ve boru hattı üzerindeki “Önemli Kuş Alanlarının” araştırılması için 390 gün arazi çalışması yapıldı ve 115 bin kilometre yol kat edildi.

·        Dağ horozunun üreme alanlarının korunması için BTC Boru Hattı’nın inşaat çalışmaları Posof bölgesinde üç yıl boyunca 1 Nisan – 1 Ağustos tarihleri arasında durduruldu” ifadesi “Dağ horozunun üreme alanlarının korunması için BTC Boru Hattı’nın inşaat çalışmaları Posof bölgesinde üç yıl boyunca 1 Nisan – 1 Ağustos tarihleri arasında mevsimsel kısıtlamalara tabi tutuldu.

·        Çalışma sonucunda uydu görüntülerinin yardımıyla dağ horozunun tüm Türkiye'de 7782 kilometrekarelik bir alanda yaşadığı ve türün nüfusunun 5600 birey civarında olduğu ortaya kondu.

·        Rize’nin İkizdere ilçesi çarşı girişine türün dev bir fotoğrafını yerleştirerek ve doğa horozunun 2005 yılından itibaren ilçenin sembolü haline getirdi.

·        Türün korunması için ulusal eylem planı ve Posof Yaban Hayatı Geliştirme Sahası yönetim planı Çevre ve Orman Bakanlığı işbirliği ile hazırlandı.

·        Türkiye’nin Önemli Kuş Alanları projesi kapsamında ise, Avrupa Birliği mevzuatı çerçevesinde ülkemizin ilk envanter çalışması tamamlandı. Bu çalışma sonunda AB mevzuatınca ülkemizde korunması gerekli 249 adet Önemli Kuş Alanı ve 305 Önemli Doğa Alanı belirlendi.  BTC boru hattı üzerinde sırasıyla 20 Önemli Kuş Alanı ve 26 Önemli Doğa Alanı bulunuyor.

·        Boru hattı üzerindeki illerde dört kuş gözlem topluluğu kuruldu ve 550 gence kuş gözlem eğitimi verildi.

·        Osmaniye, Sivas, Erzincan, Erzurum, Rize ve Ardahan’daki yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarıyla bu illerdeki altı Önemli Kuş Alanının tanıtılması ve korunması için somut çalışmalar başladı. Bu kapsamda, Erzincan - Ekşisu Sazlığı yönetim planı hazırlanırken, Osmaniye – Kırmıtlı’da kuş gözlem turizmi için alt yapı çalışmaları başlatıldı.

 

Doğa Derneği Genel Müdürü Güven Eken konu hakkında yaptığı açıklamada “BTC Boru Hattı, kalkınmanın ve çevrenin birbirine zıt kavramlar olmadığını gösterdi. Türkiye’nin en büyük yatırım projelerinden biri olmasına rağmen doğa üzerinde en az etki bırakacak şekilde uygulandı ve proje pek çok canlı türünün yaşam alanına zarar vermeden tamamlandı. Doğa Derneği, enerji ve inşaat sektörleri başta olmak üzere Türkiye’de yatırım yapan tüm şirketleri BTC’nin yükselttiği çevre standartlarına uymaya davet ediyor. BTC Boru Hattı bitti, ne mutlu ki, doğa yaşamaya devam ediyor” dedi.

 

Haber No: 1482