-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
"Enerji politikamızı kâr hırsı belirlememeli"
Kategoriler: Temiz Enerji
Tarih: 21-Temmuz-2006
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Ankara Şube Başkanı Ramazan Pektaş, Alarko ve Ak Enerji şirketlerinin doğal gaz fiyatlarının artışını gerekçe göstererek elektrik üretimini durduracaklarını açıklamalarının, elektrik üstünde karabulutlar dolaştığının işareti olduğunu söyledi.

 


Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Ankara Şube Başkanı Ramazan Pektaş, Alarko ve Ak Enerji şirketlerinin doğal gaz fiyatlarının artışını gerekçe göstererek elektrik üretimini durduracaklarını açıklamalarının, elektrik üstünde karabulutlar dolaştığının işareti olduğunu söyledi.

Pektaş, EMO Ankara Şubesi'nde düzenlediği basın toplantısında, enerjinin ucuz, çeşitli, kaliteli, çevreci, ulusal ve güvenli olması gerektiğini belirtti.

Ramazan Pektaş, 9'uncu Kalkınma Planı'nda belirtildiği gibi devletin elektrik dağıtımından tamamen, üretim alanından da büyük oranda çekilmesi sonucu oluşacak tablonun bugünden ortada olduğunu ifade ederek, ''kâr hırsı ve piyasa teamüllerinin esiri olmuş kuruluşların enerji politikalarımızı, fiyatlarımızı belirlemesine sessiz kalınması mümkün değildir'' dedi.

Özel sektöre göre elektrik enerjisinin sadece 'kâr meselesi' olduğunu belirten Pektaş, ''Alarko ve Ak Enerji'nin elektrik üretimini durduracaklarını açıklamaları, elektrik üstünde karabulutlar dolaştığının işaretidir. Kar marjlarının daralması gibi bir durumun ortaya çıkması karşısında kendi mikro çıkarları uğruna ülke yaşamını sabote edecek kadar gözü kara olduklarını göstermektedirler" dedi. 
 
Özel sektörün bu durumu kullanarak yeni tavizler koparma ve daha büyük kar kapılarını açma gözü açıklığına yöneldiklerini belirten Pektaş, "bu şirketlerden Alarko'nun nükleer santral yapımına talip olduğunu basından okuduk. Aynı şirketin işlettiği doğal gaz santralini kapatma kararı alması nükleer santralin ihtiyaç gibi gösterilmeye çalışılmasından başka bir şey değildir'' dedi.

"Kamusal fayda öncelikli olmalı"

'Türkiye'nin enerji politikalarını Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın mı yoksa özel sektörün mü belirlediğini' soran Pektaş, enerji yönetiminde kamusal faydanın öncelikli olması ve enerjinin piyasacı bir anlayışla yönetilmemesi gerektiğini vurguladı.

Enerji alanındaki bütün anlaşmalar ve yatırımların şeffaf olması gerektiğini belirten Pektaş, ''ülkemizin geleceğine ipotek koyacak nükleer santral macerasından derhal vazgeçilsin'' diye konuştu.
 
EMO Yönetim Kurulu Yazmanı İbrahim Saral da sektörde rekabete ilişkin bir soru üzerine, alım garantili sözleşmeler olduğu sürece sektörde rekabetin olmasının mümkün olmadığını söyledi.

Saral, ''bizim tepki duyduğumuz, özel sektörün yeterince kar sağlayamama riskinin, kamunun enerjisiz kalmasına doğru yöneltilmesidir'' diye konuştu.

Haber No: 1483