-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Buğday, Avrupa Çevre Bürosu’nun toplantısına katıldı
Kategoriler: Doğa Koruma
Tarih: 21-Temmuz-2006
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Buğday Derneği'nin üyesi olduğu European Environmental Bureau (EEB)'nun bu yılki toplantısı 13 -14 Temmuz tarihlerinde Brüksel'de gerçekleşti.

 

Buğday Derneği'nin üyesi olduğu European Environmental Bureau (EEB)'nun bu yılki toplantısı 13 -14 Temmuz tarihlerinde Brüksel'de gerçekleşti. "New NGO Forum" projesi adı altında, AB aday ve adaylığa aday ülkelerden oluşan 20 Sivil Toplum Kuruluşu, AB Çevre Komisyonu ile bölgesel ve yerel çevre sorunlarını ve önerilerini tartışma fırsatı oluşturdular. Bilgi ve deneyim transferi ile STK'ların AB genişleme süreci, çevre ve kalkınmaya yönelik politikalarda etkin bir rol alması hedeflenen platforma Türkiye'den, TEMA, KADOS ve Buğday Derneği katıldı.

Bölgesel beklentilerin, tehditlerin ve stratejilerin tartışıldığı toplantılarda Türkiye'ye özellikle eski teknoloji transferlerinin AB standartları çerçevesinde kesinlikle durdurulması gerektiği, nükleer atıkların yarattığı tehlikeler ve bu yönde endişe verici gelişmelere ses çıkarmayan birlik ülkelerinin tutumunun hatalı olduğunun altı çizildi. KADOS adına katılım gerçekleştiren Dr. Tanay Sıdkı Uyar Türkiye'nin enerji koridoru rolünden, çevre dostu olmayan enerji terminali rolüne yönlendirildiğini belirtirken, yaşanan çifte standart uygulamaların maliyetinin uzun vadede tüm AB ülkeleri vatandaşlarınca ödeneceğini hatırlattı. 

Buğday Derneği Genel Müdürü Cem Birder ise, özellikle kırsal kalkınma alanında ekolojik tarıma destek veren ve Buğday tarafından gerçekleştirilen %100 ekolojik pazaryerlerinin Türkiye için önemine değindi; çevre ile dost bu modelin aday diğer AB ülkelerinin de uygulaması çağrısında bulundu.  

 

 

 

 

 

Haber No: 1491