-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Yağışlar azalıyor, çölleşme artıyor
Kategoriler: İklim Değişikliği
Tarih: 27-Temmuz-2006
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Türkiye artık daha az yağış alıyor. Yağışlarda, uzun yıllar ortalamasına göre yüzde 5, önceki yıla göre de yüzde 10.9 oranında azalma var. Bazı bölgelerde dikkat çeken çölleşme yaşanıyor.

 

 


Türkiye artık daha az yağış alıyor. Yağışlarda, uzun yıllar ortalamasına göre yüzde 5, önceki yıla göre de yüzde 10.9 oranında azalma var. Bazı bölgelerde dikkat çeken çölleşme yaşanıyor.Göller Bölgesi olarak bilinen Konya havzasındaki Akşehir gölü kurudu, Beyşehir ve Meke gölünde sular hızla çekiliyor.
 
Dünyada 250 milyon kişi doğrudan, 1 milyar kişi de dolaylı yoldan çölleşmenin etkisini hissediyor. Dünyanın içme suyu arzı 1950 yılından bu yana üçte iki oranında azaldı.
 
Her yıl 12 milyon kişi su kıtlığı ve kirli içme suyu nedeniyle ölüyor. Dünyadaki her 6 kişiden biri temiz içme suyundan mahrum. Tarım arazilerinin yüzde 70'i kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya.
 
Türkiye de, kelimenin gerçek anlamıyla giderek çölleşiyor ve artık su fakiri, kurak iklim kuşağına girmeye aday ülkelerden biri haline geliyor.
 
2005 yılında yağışlar, uzun yıllar ortalamasına göre yüzde 5, önceki yıla göre ise yüzde 10.9 oranında azaldı.
 
İç Anadolu giderek çölleşiyor
 
Türkiye'de İç Anadolu bölgesi en az yağış alan bölgelerin başında geliyor. İç Anadolu'da 6 ayda düşen yağış, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 5.5 oranında azaldı.
 
Akdeniz, Doğu, Güneydoğu Anadolu ve yağışlarıyla ünlü Karadeniz bölgesinde de yağış miktarı giderek azalıyor.
 
Türkiye'nin Göller Bölgesi olarak bilinen Konya havzasındaki Akşehir gölü kurudu. Beyşehir ve Meke gölünde ise sular hızla çekiliyor.
 
Hotamış ve Akgöl tamamen kururken, bazı sulak alanlar çamur haline geldi. Kuraklık nedeniyle Konya'daki barajlarda su seviyesi son 72 yılın en düşük düzeyine indi.
 
Havzadaki binlerce kaçak kuyu, sulak alanların kurumasına, kuşların ülkemizi terk etmesine yol açıyor. Tarımsal sulamadaki yanlışlıklar da, İç Anadolu bölgesini tamamen çölleşmeye doğru sürüklüyor.
 
Uzmanlar, tarımsal sulamada sınırlamaların getirilmesini, ağaçlandırmaya önem verilmesini ve çevre kirliliğinin önlenmesini istiyor.

Haber No: 1495