-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Enerji planları küresel korku yaratıyor
Kategoriler: Doğa Koruma
Tarih: 27-Temmuz-2006
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


19 ülkede yaklaşık 20 bin kişiyle yapılan bir ankete göre insanların büyük çoğunluğu, enerji politikalarının çevreye ve küresel ekonomiye zarar vermesinden korkuyor.

 


19 ülkede yaklaşık 20 bin kişiyle yapılan bir ankete göre insanların büyük çoğunluğu, enerji politikalarının çevreye ve küresel ekonomiye zarar vermesinden korkuyor.

Rusya'nın St. Petersburg kentinde yapılan G-8 Zirvesi sonrasında yapılan anket, enerji güvenliğine odaklanıyor ve yeni enerji politikalarını masaya yatırıyor.
 
19 ülkeden 19 bin 579 kişinin verdiği cevaplar, enerji üreticilerinin petrol ihracatını elinde tuttukları görüşünü ortaya çıkarıyor. Katılımcılar, alternatif enerji stratejilerinin geliştirilmesine de büyük oranda destek veriyor.
 
Üç büyük korku
 
GlobeScan'in gerçekleştirdiği anketin sonuçlarına göre, dünyada şu anki enerji üretimi ve kullanımı üç büyük tehlikeyi de beraberinde getiriyor:

·  İklim ve çevre zarar görüyor,

·  kürsel ekonomik dengeler bozuluyor,

·  enerji rekabeti daha büyük çatışmalar doğurabilir.
 
Sıcak gündemde çevrenin önemi
 
Ankete katılanların yüzde 80'i çevrenin zarar görmesinden korktuğunu belirtirken, Avustralya, İngiltere, Kanada ve İtalya'da bu oran yüzde 90'lara kadar yükseliyor.
 
GlobeScan'den Doug Miller, "anketin en önemli yanı, enerjinin en pahalı ve jeopolitik gerilimin en üst seviyede olduğu bu dönemde, endüstrileşmiş ülkelerde çevre ve iklim değişikliğinin ana konu olarak görülmesi" diyor.
 
Nükleere de destek
 
Rüzgar ve güneş enerjisi gibi alternatif enerji kaynaklarının kullanımını artırmak için yapılan vergi teşvikleri anket katılımcılarının yüzde 80'i tarafından destekleniyor.
 
Fakat anket katılımcıları arasında fosil yakıtlara dayanan nükleer enerjiye de ılımlı bir destek var. Katılımcıların ortalama yüzde 49'u daha çok nükleer santral kurulmasını destekliyor.
 
Rusya ikilemi
 
19 ülkeden 18'inde katılımcıların yüzde 60'ından fazlası, enerji kıtlığı ve fiyatlarının ekonomik dengeleri bozacağından korkuyor. En az oyu ise en büyük petrol ve gaz üreticilerinden Rusya vatandaşları veriyor.
 
ABD ve AB, Rusya'yı, enerjiyi dış politika malzemesi yapmaması konusunda uyarmıştı. Bu yılın başlarında da, Rus üretici Gazprom, Ukrayna'yla yaşanan fiyat anlaşmazlığından dolayı Avrupa'ya gaz akışını kesmişti.
 
Fakat iş enerji üreticilerine güven konusuna gelince, katılımcıların yüzde 45'i Rusya'nın enerji politikalarına güvendiğini söylüyor. En az güvenilen üretici ise İran.
 
Çatışmalar çıkabilir
 
ABD, Almanya, Avustralya, Brezilya, Fransa, Filipinler, Güney Kore, Hindistan, İngiltere, İsrail, İtalya, Kanada, Kenya, Meksika, Mısır, Polonya, Rusya, Şili ve Ukrayna'da yapılan ankete katılanların yüzde 73'ü enerji kıtlığının daha büyük çatışmaları beraberinde getireceğine inanıyor.

Haber No: 1496