-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
'Dünyayı Nasıl Tükettik?' piyasada
Kategoriler: Doğa Koruma
Tarih: 27-Temmuz-2006
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Çevre analisti Lester R. Brown'ın 'Dünyayı Nasıl Tükettik?' adlı kitabı, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları TEMA Vakfı ortak çalışmasıyla yayımlandı.

 


Çevre analisti Lester R. Brown'ın 'Dünyayı Nasıl Tükettik?' adlı kitabı, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları TEMA Vakfı ortak çalışmasıyla yayımlandı.

İnsanların istekleri ve aşırı tüketim eğilimi, dünyanın doğal kapasitesinin sınırlarını zorluyor.
 
Çevre konularında araştırmalar yapan Earth Policy Institute adlı kâr amacı gütmeyen bir araştırma kurumunun başkanı olan Brown'ın eseri insanlara düşen görevleri irdelerken, geleceğe ilişkin pek çok gerçeği de istatistik ve çarpıcı örneklerle göz önüne seriyor:
 

·  "Küresel ısınma sonucunda gıda üretimi düşüyor. Isının 1 derece yükselmesi, tahıl üretim alanlarının yaklaşık yüzde 10 azalması demek.

·  Dünya, petrolün ne zaman tükeneceğini konuşuyor. Yeraltı sularının tükenmesi, petrolün tükenmesinden daha büyük bir tehdit.

·  Petrol bir şekilde ikame edilebilir ama suyun yerini hiçbir şey tutamaz.

·  Sayısı tüm dünyada hızla artan otomobiller, tarım alanlarını tüketiyor.

·  Otomobil kullanımı arttıkça tarım alanları yollara, otoyollara ve park yerlerine ayrılıyor.

·  Her yıl dünya nüfusuna 76 milyon kişi ekleniyor. Tahıl üretimi, nüfusun ihtiyacını karşılayamaz noktaya doğru ilerliyor."  
 
Kitapları 40 dile çevrilen, yaptığı çalışmalarla çeşitli ödüller kazanan Lester R. Brown'ın eseri, M. Fehmi İmre'nin çevirisiyle sunuluyor.
 
Kitabın satış fiyatı ise 12 YTL olarak belirlenmiş.

Haber No: 1500