-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Aliağa’da tehlikeli atık denetimi
Kategoriler: Doğa Koruma
Tarih: 27-Temmuz-2006
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Çevrecilerin protestolarına sahne olan Aliağa’da, gemi sökümleri artık, radyasyon ve asbest taramasından sonra yapılıyor. Depolanan katı atıkların kayıtları da tutuluyor.

 

Çevrecilerin protestolarına sahne olan Aliağa’da, gemi sökümleri artık, radyasyon ve asbest taramasından sonra yapılıyor. Depolanan katı atıkların kayıtları da tutuluyor.

Dünyanın üçüncü büyük gemi söküm merkezi Aliağa’da geçmişte yaşanan çevresel sorunları yok etmek için çalışma başlatıldı.

Greenpeace’in eylemlerine sık sık sahne olan tesislerdeki gemiler, başta asbest olmak üzere bir çok tehlikeli atıktan arındırılıyor. Tesis yöneticileri, Çevre İl Müdürlüğü desteğinde başlatılan çalışmalarda, Greenpeace’den ilham aldıklarını söylüyor.

RADYASYON VE ASBEST TARAMASI YAPILIYOR
Yüksek miktarda asbest ve zehirli atık içeren gemiler, artık sökülmeden önce titiz kontrollerden geçiriliyor. Olası aksaklıklara karşı alınan en büyük önlem işçilere verilen eğitim. Gemi sökümü öncesi, her geminin riskli bölümleri belirleniyor. Atık ve radyasyon taraması yapılan gemilerde asbest aranıyor. Uzmanlar ölçüm yapıyor ve ardından söküme başlanıyor.

TEHLİKELİ ATIK KAYITLARI BAKANLIĞA GİDİYOR
Aliağa’da söküm yapılacak yerde önce atık envanter çalışması yapılıyor. Tehlikeli atıkların nerede bulunduğu kaç kilo olduğu belirleniyor. Atıklar depolandıktan sonra ise atık merkezi ve Çevre İl Müdürlüğü tarafından imzalanan kayıtlar Çevre ve Orman Bakanlığı’na yollanıyor.

Gemilerden çıkan parçalar ise işlenmek için Demir Çelik Fabrikalarına gönderiliyor.

 

Haber No: 1503