-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Gen-Avrupa toplantısının ardından...
Kategoriler: Biyolojik Çeşitlilik, Doğa Koruma
Tarih: 28-Temmuz-2006
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


GEN-Avrupa (Global Ekovillage Network/ Küresel Ekoköyler Ağı)’nın son toplantısı Danimarka yakınlarındaki Svanhol'de yapıldı.

 

 

 

27 ülkeden 68 kişinin katıldığı toplantıda ilk gün bir çalıştay gerçekleştirildi. Birbirinden farklı ve yoğun etkinliklerle devam eden toplantı kapsamında iki ekoköy ziyaret edildi. Akşamları sunumlar gerçekleştirilen toplantı çerçevesinde yapılan seçimlerde Türkiye’den İnci Gökmen konsey üyeliğine seçildi. Türkçe broşürün çevirisinin de yapıldığı toplantıda Danimarka'da rüzgar enerjisinin yoğun kullanımı, çevre dostu organik üretim, tüketim yolları dikkat çekti.

Gaia Vakfi kurucularindan Ross ve Hildur Jackson'ın katıldığı toplantıda bu sene 2 ödül verildi. GEN-Avrupa ödülünü Kibutz Lotan aldı. GEN ödülü ise Almanya'da biyodinamik prensiplerle tohum üreten bir Alman hanıma verildi. Tohumculuk konusunun önemine değinen İnce Gökmen, “Bu konu yoksul ülkeler için son derece önemli.
Bazı gelişmiş şirketler gelip sizin tohumunuzun haklarını üzerine geçirebiliyor. Bir başka sorun da yerel tohumlar yerine ülkelerin kısır tohumları milyarlarca lira harcayarak ithal etmeleri. Bu arada da kendi tohumlarının da tamamen yok olması”diyor.
Bir sonraki Gen Avrupa toplantısı İtalya'da yapılacak.


Haber No: 1505