-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Beyşehir Gölü de elden gidiyor
Kategoriler: Biyolojik Çeşitlilik, Doğa Koruma
Tarih: 11-Ağustos-2006
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Beyşehir Gölü'ndeki irili ufaklı 10 ada, son yıllarda gölün su seviyesinin düşmesi nedeniyle ada özelliğini yitirerek kara parçası haline geldi. Gölün çevresi gitgide büyüyen bir bataklığa dönüşüyor.

 


Beyşehir Gölü'ndeki irili ufaklı 10 ada, son yıllarda gölün su seviyesinin düşmesi nedeniyle ada özelliğini yitirerek kara parçası haline geldi. Gölün çevresi gitgide büyüyen bir bataklığa dönüşüyor.

Konya'nın Beyşehir ilçesine bağlı Yeşildağ beldesinin Belediye Başkanı Yüksel Ergun, ''gölde yer alan değişik büyüklükteki Karapür, Domuz, Karabulak, Payamlı, Yaprak, Memişin, Kuzukırıldı ve Kedili adaları ile Karaada ve Kızılada'nın etrafındaki sular çekildi. Bu alanlar, artık büyük ve küçükbaş hayvanların otladığı yerler oldu'' dedi.
 
Milli park olarak 1993 yılında koruma altına alınan göldeki birçok adanın son 15-20 yıl içinde su seviyesinin düşmesine bağlı olarak özelliklerini yitirdiğini belirten Ergun, Yeşildağ kıyısına yakın 10 adanın etrafının artık bataklık olduğunu söyledi.
 
Ergun, ''yıllar önce mesire, kamp alanı ve plaj olarak kullanılan, tarım yapılan bu adalar, göl sularının çekilmesiyle özelliklerini yitirerek sivrisinek üreten ve çeşitli hastalıklara davetiye çıkaran yerler haline geldi. Benzer görüntüler gölün diğer
kıyılarında da oluşmaya başladı. Yeşildağ çevresindeki Hacıakif adası ve diğer adaların akıbetinin de diğerleri gibi olmaması için bir an önce gerekli önlemler alınmalı'' diye konuştu.

"Tarımsal amaçlı su çekimi azaltılmalı"
 
Ergun'a göre adaların özelliğini yitirmesinin sebepleri şöyle:
 
* Son yıllarda tarımsal amaçlı su çekilmesinin artması
* Gölü besleyen su kaynaklarının sayısının azalması
* Kuraklık
* Buharlaşma
* Göl etrafına çok sayıda gölet yapılması
 
Milli park statüsü verilerek koruma altında alınan Türkiye'nin en büyük tatlı su gölüne yeterince sahip çıkılmadığını vurgulayan Ergun, ''gölü kurtaracağı söylenen bazı projeler var ama onların da çözüme yüzde 100 katkı sağlayacağına inanmıyorum" dedi.
 
Gembos sularının gelmesi ile Konya Ovaları Sulama ve Mavi Tünel projelerinin bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğine işaret eden Ergun, böylece gölden tarımsal amaçlı su çekiminin azaltılabileceğini belirtiyor.
 
Ergun, gölün Isparta kıyısındaki tarımsal alanlara (Belki de Konya Ovası'na) Çarşamba kanalı vasıtasıyla verilen suyun 10-15 katının verildiğini ifade ediyor ve bu durumun - özellikle yaz aylarında - Beyşehir Gölü'ndeki suyu iyice azalttığı kaydediyor.
 
Ergun tarımsal su kullanımında göl suları yerine, damla sulama yöntemleri ve alternatif su kaynaklarının hayata geçirilmesini istiyor.

Haber No: 1519