-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Güvenlik üzerine...
Kategoriler: Yaşam ve Kültür
Tarih: 03-Eylül-2006
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


"Güvenlik"; uğrunda yaşamımızdaki temel değerlerden yavaş yavaş vazgeçtiğimiz, bu günkü hali ile insan yaşamının en büyük tehdidi halini aldı çağımızda. Teröre, kurulu düzene başkaldırıya karşı kullandığımız yöntemler engellemeye çalıştığından daha fazla zarara sebep oluyor.

Tarımda daha fazla miktarda ürün yetiştirmek, daha fazla para kazanmak daha az çalışmayı güvence altına almak için tohumları, temiz toprakları, temiz suları, gıda güvenliği ve güvencesinin tek kaynağını yok etmek ile tehdit ediyoruz. Tüm sağlık yatırımları insanı daha iyi yaşatmak için değil, öldürmemek için yapılıyor neredeyse, buraya harcanan kaynak ile umutlu, mutlu yaşam şansımız azalıyor. Bir yerden bir yere daha hızlı ve kolay ulaşabilmeyi güvenlik altına almak için oraya ulaşma sebebimizi ortadan kaldırıyoruz çoğunlukla, örneğin benim şu anda bulunduğum turistik bölgede daha çok insan gelebilmesi için çift şeritli yol inşa ediliyor, insanların buralara gelme sebeplerinin başında olan sahil şeridine beton döküp denize girilecek yerleri ortadan kaldırarak.

Yeni inşa ettiğimiz, bu günün modern yaşamlarına göre çok iptidai bir evde kalıyorum iki haftadır her gün. Akrepler, çeşitli kuşlar, karacalar, domuzlar, envai çeşit böcek, sürüngen, fare... Hepsi ile paylaştığım bir yaşam alanının içerisinde dikkatle, zarar vermeden, birlikte yaşıyorum büyük bir güvenle. Ölürsem bir akrep sokmasından ölmüş olacağım, bir zorluk olursa aşacağım. Şehirde tüm bu hayvanların verebileceği zarardan uzakta iken kesinlikle buradakinden daha güvenli değildim. Gerçi şehirde de "güvenlik" genelde yönümü etkileyen bir güç olmuyor.

Sanırım "sınırsız güvenlik içinde olma" arzusu kendi içimizdeki özgürlüğü kaybettiğimiz, özümüzdeki yaşamsal güçten, yaradılışımızdan uzaklaştığımız zaman sarıyor her tarafımızı. Arada bir belki de şöyle bir durup en güvenli noktanın tam da içinde olduğumuz an olduğunu hatırlamamıza fırsat tanımak gerek.

Hep birlikte yaşama emek verebilmek, "güvenliğimizi" teslimiyet ve hizmet ile elde etmek umudu ile.

Haber No: 1536