-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Doğa Eğitime Çağırıyor!
Kategoriler: Koruyucu Sağlık ve Beslenme, Beslenme Biçimleri, Bitkiler, Koruyucu Sağlık, Ekolojik Yemek Tarifleri, Bireysel Gelişim, Eğitim, Eğitim, Yöntemler, Gıda ve Tarım, Ekolojik Tarım Turizmi, Ekolojik Tarım Yöntemleri, Ekolojik Ürünler, Yaşam ve Kültür, Biyolojik Çeşitlilik, Doğa Koruma, Ekolojik Mimari, Ekolojik Turizm, Temiz Enerji, Gıda Güvenliği, Kültür, Dünyadan, Temiz Enerji, Pazarlar/Alışveriş
Tarih: 05-Eylül-2006
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Buğday dergisinin 39. (Eylül-Ekim) sayısının ana konusu olarak ele alınan “Doğa Eğitime Çağırıyor” başlıklı araştırmada, yaygın olarak uygulanan eğitim sisteminin doğadan neden bu denli kopuk olduğu sorgulanıyor. Eğitimci Meltem Ceylan ve Gaye Amus ile Doğa Derneği eğitim koordinatörü Burcu Arık’ın kaleme aldığı araştırma kapsamında çocukların kendi ekmeğini kendi ürettiği, dokumacılık, bahçecilik, tarla sürme, marangozluk gibi becerilerin kazandırıldığı, çocukların günlerinin bir kısmını mutlaka doğada geçirdiği bazı alternatif okullardan örneklere yer veriliyor. Araştırma Türkiye’de de TÜBİTAK, Doğa Derneği, TEMA Vakfı, TÜRÇEK ve ÇEKÜL gibi kuruluşların doğada eğitim ve doğa eğitimi konulu çalışmalarına da yer veriyor.

 

Ekolojik yaşamı destekleyenlerin iletişim noktası ve bu konuda bilgilenmek isteyenlerin başvuru kaynağı olan Buğday dergisi yayımlanan Eylül-Ekim 2006 sayısıyla 39. kez okurlarına ulaştı.

Bu sayının ana konusu olarak ele alınan “Doğa Eğitime Çağırıyor” başlıklı araştırmada, yaygın olarak uygulanan eğitim sisteminin doğadan neden bu denli kopuk olduğu sorgulanıyor. Eğitimci Meltem Ceylan ve Gaye Amus ile Doğa Derneği eğitim koordinatörü Burcu Arık’ın kaleme aldığı araştırma kapsamında çocukların kendi ekmeğini kendi ürettiği, dokumacılık, bahçecilik, tarla sürme, marangozluk gibi becerilerin kazandırıldığı, çocukların günlerinin bir kısmını mutlaka doğada geçirdiği bazı alternatif okullardan örneklere yer veriliyor. Araştırma Türkiye’de de TÜBİTAK, Doğa Derneği, TEMA Vakfı, TÜRÇEK ve ÇEKÜL gibi kuruluşların doğada eğitim ve doğa eğitimi konulu çalışmalarına da yer veriyor.

Dr. Uygar Özesmi ise “Niye yaptık?”, başlıklı yazısında doğanın hem bir parçası hem de dışında olan kendimizi ve toplumu sorguluyor ve neyi neden yapmamız gerektiğinin yanıtlarını arıyor.

 

Derginin bu sayısında ayrıca, Ayşen Eren’in nükleer atık tehlikesine dikkat çeken, Prof.Dr. Nesrin Seyhan’ın elektrikli aletlerin insan sağlığına yönelik tehditlerini konu alan ve Nora Kasanicka’nın evler için rüzgâr enerjisinin nasıl kullanılacağını anlatan araştırmaları da yer alıyor.

 

Mine Eroğlu, “Bir dut ülkesi Kemaliye” başlığını taşıyan yazısında özellikle kuru dutu ile ünlü Erzincan Kemaliye’de düzenlenen I. Dut Paneli çerçevesinde ilçe ile ilgili izlenimlerini aktarırken, Tijen İnaltong “Dut ve dutlu lezzetler” başlıklı yazısında dut ile üretilen yöresel lezzetleri Buğday okurlarına iletiyor.

 

Köy Havası sayfasının bu sayıdaki konuğu ise Eskişehirli doktor ve ekolojik tarım çiftçisi Ali Kamışlı...

 

Buğday okurları, Eylül-Ekim aylarına ait Ay Takvimi’nde, günlük yaşamda yaptığımız işler (ev, bahçe ve bedenimizle ilgili) için doğru zaman önerilerini de bulabilecekler.

Buğday, Türkiye ve dünyada ekolojik yaşamla ilgili gelişmeler, doğal ürün dükkânları ve bireysel gelişim etkinlikleri takviminin yer aldığı doğal yaşam rehberi ile her sayıda olduğu gibi, 39. sayıda da okurlara rehber olmayı sürdürüyor.

Haber No: 1538