-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
FAO'dan kıtlık tehlikesine karşı uyarı
Kategoriler: Diğer
Tarih: 14-Eylül-2006
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Dünya Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Başkanı Jacques Diouf, artan dünya nüfusunu besleyebilmek için ikinci 'yeşil devrime' ihtiyaç olacağını açıkladı.

 


Dünya Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Başkanı Jacques Diouf, artan dünya nüfusunu besleyebilmek için ikinci 'yeşil devrime' ihtiyaç olacağını açıkladı.

ABD'nin San Francisco kentinde bir toplantıda yaptığı konuşmada Diouf, dünya nüfusunun 6 milyardan 9 milyara yükseleceğine işaret ederek, "dünyayı beslemek için müthiş bir uluslararası gayret gerekecek" dedi. 
Diouf, 50 ve 60'lı yıllardaki ilk yeşil devrimde, bilimin kudretinin tarımın emrine sunulduğunu hatırlatarak, "ilk devrim, su, gübre ve tarım ilaçlarının bolca kullanılmasına dayanıyordu" dedi.
FAO Başkanı Jacques Diouf, 2050'ye kadar birçok bölgede su kaynakları ve tarım arazileri azalmasına ve iklim değişikliğinden ötürü yeryüzü ısınmasına rağmen yılda bir milyar ton tahıl üretilmesi gerektiğini vurguladı.
Diouf, yeni pirinç ve buğday türlerinin geliştirilmesinden ziyade eldeki doğal kaynakların akıllıca ve verimli kullanılması gerektiğini söyledi.
Dünya Gıda ve Tarım Örgütü'nün 2005 Mayıs ayında yayımladığı raporda, 1995 yılında gelişen dünya nüfusunun yarısından fazlasını oluşturan 65 gelişmekte olan ülkenin, küresel ısınma sonucu yaklaşık 280 milyon ton potansiyel tahıl üretimini yitireceği belirtilmişti.

Haber No: 1566