-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Ekolojik Pazar'a Sanatçı Desteği
Kategoriler: Gıda ve Tarım, G.D.O., İç Pazar, Gıda Güvenliği, Kullanım Alışkanlıkları, Pazarlar/Alışveriş
Tarih: 25-Eylül-2006
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Tezgahlarını güz ayının berektiyle dolduran % 100 Ekolojik Halk Pazarı’na destek amacıyla bir konser veren Leman Sam, Şehnaz Sam ve Grup Gündoğarken'in elemanlarından Gökhan Şeşen, dünyanın geleceğini düşünen ve sağlıklı beslenmek herkesi pazardan alış veriş etmeye çağırdı.

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği'nin, Şişli Belediyesi’nin ortaklığı ile Türkiye’de ilk kez Bomonti’de kurduğu Ekolojik Halk Pazarı’nda gerçekleştirilen “Güz Şenliği”nde bir konser veren Leman Sam ile konuk müzisyenler; Grup Gündoğarken üyesi Gökhan Şeşen ve Şehnaz Sam insan ve çevre sağlığını düşünen herkesi ekolojik halk pazarına destek olmaya çağırdı.

Her hafta alışveriş ederek pazara destek olan Leman Sam, geçen cumartesi günü bu kez pazaryerinde bir konser vererek ekolojik ürün çiftçisine ve ekolojik halk pazarı organizasyonuna destek verdi.

Pazara alış veriş etmeye gelenlerin yanı sıra semt halkının da izlediği yaklaşık iki saat süren konser boyunca Leman Sam, “Gelecekte sağlıklı bir toplum ve çevre düşleyenlerin yapabileceği çok basit bir şey var. Pazardan alış veriş ederek hem toprağı, suyu, havayı koruyan yöntemlerle tarım yapan çiftçiyi desteklemiş, hem yeryüzünün geleceğini, hem de kendi geleceğinizi korumuş olacaksınız” dedi.

Konser öncesinde pazarda ürün satışı yapan çiftçilerden Levent Gürsel Alev, Buğday Derneği’nin de üyesi olduğu GDO’ya Hayır Platformu adına bir açıklama yaptı. Yaptığı basın açıklamasında Tohum Kanunu Tasarısı ile uzun dönemde çevre ve insan sağlığı açısından güvenilirlikleri henüz kanıtlanmamış, biyoçeşitliliğimizi ve güvenliğimizi tehdit edebilecek transgenik patentli tohumların ülkeye girişi ve ticarileşmesi nin yasallaştırıldığına dikkat çeken Alev, “Genetiği değiştirilmiş tohumların ulusal bir biyogüvenlik yasası çıkmadan ülkeye girişinin serbest bırakılması ve ticarileşmesi çevre ve halk sağlığı açısından olası riskler taşıyor. Yasa, tohumların patent altına alınmasına, çokuluslu tohum tekellerinin tohum piyasasını ele geçirmesine hak tanıyarak çiftçi haklarının ihlal edilmesine yol açıyor. Çiftçiler binlerce yıldan gelen bilgi birikimiyle ıslah ettikleri tohumlukları üzerindeki haklarını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya” dedi.

Şarkılarıyla hem annesin, hem de ekolojik halk pazarına ve ekolojik ürün üreticisine destek veren Şehnaz Sam ise izleyenleri pazardan aldıkları ürünlerin tohumlarını saklamalarını önerdi:

“Bugün tohumların genleriyle oynanması tehlikesi karşısında, annemle birlikte ekolojik pazardan güvenle aldığımız domateslerin çekirdeklerini tohumluk olarak ayıracağız. Size de tavsiyem, ekolojik pazardan aldığınız ürünlerden tohumluk ayırmanız. Çünkü eğer genleriyle oynanmış ürünlerin Türkiye’ye girmesine izin verilirse bu tohumlara ihtiyacınız olacak”.

Konseri izleyenler arasında Şişli Belediyesi Meclis üyesi, sanatçı Ali Kocatepe de vardı. Pazara alış veriş yaparak da destek olan Kocatepe, Buğday Derneği yetkilileri ve ekolojik ürün üreticileri ile görüşerek ekolojik halk pazarının ihtiyaçlarını ve daha iyi bir pazar için neler yapılabileceği konusunda fikir alış verişinde bulundu.

Hakan Kaya (akordion mandolin, keman), Cenk Atasoy (keman), Samad Kamali Aknoun Azad (klavye), Ufuk Çağlar Akman (kontrbas), Güray Mumcu ( perküsyon,davul), Gürkan Ortakale de (bağlama) konserde Leman Sam, Gökhan Şeşen ve Şehnaz Sam’a eşlik ederek ekolojik halk pazarına destek verdiler.

Sağlıklı bir ekolojik halk pazarı modeli
17 Haziran’dan bugüne kadar 15 haftadır kurulan Ekolojik Halk Pazarı’nda, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden gelen ekolojik ürün üreticileri sabahın erken saatlerinden itibaren İstanbul’un dört bir yanından gelen tüketicilerle buluşuyor. Ekolojik ürün kullanıcılarının ilgisi pazardaki tezgâh sayısının da artmasına neden oldu. 50 tezgâhla açılışı yapılan pazarda, tezgâh sayısı 100’ün üzerine çıktı.

Pınar Organik Süt ve Milupa Organik’in sponsorluğunda gerçekleştirilen Ekolojik Halk Pazarı’na talep artıyor. Gerek İstanbul’un, ekolojik ürün alıcıları ile birlikte yerel yöneticiler de kendi bölgelerinde böyle bir pazarın kurulabilmesi için Buğday Derneği’nden destek istiyor. Ekolojik Halk Pazarı Koordinatörü Batur Şehirlioğlu, önceliklerinin Ekolojik Halk Pazarı’nın sağlıklı bir şekilde yaygınlaşması olduğunu söylüyor:

“Bu pazar sadece tüketicilerin sağlıklı ürüne kolay ve ucuz yoldan ulaşması, ekolojik ürün üreticisinin de pazar bulabilmesi açısından değil, ekolojik ürün piyasasının Türkiye’de sağlıklı bir gelişim izlemesi açısından son derece önemli bir dönüm noktası. Henüz yeterince ekolojik üretimin olmadığı, danışmanlık hizmetinin yetersiz, lojistik ve temsilcilik konularında sıkıntıların yaşandığı bir deneyim döneminden geçiyoruz. Ve böyle bir dönemde pazarın sağlıklı işleyebilmesi için eksiksiz bir model oluşturmak için çabalıyoruz.”

Şehirlioğlu, Buğday Derneği’nin üreticiler ve kontrol-sertifika kuruluşlarının tamamına yakını, ekolojik halk pazarlarının, kanuna girebilecek ölçüde sistematiği, kuralları ve kontrol mekanizmaları tanımlı bir model oluncaya ve bu sayede sadece “bir kontrol/sertifika kuruluşu ve belediye ortaklığı ile düzenlenebilir hale gelene kadar” konuya hakim, üreticilerle bir bütün halinde hareket edebilen, güvenilir bir sivil toplum kuruluşunun ortaklığında yürütülmesi gerektiği konusunda görüş birliği içinde olduklarına dikkat çekiyor.

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, Ekolojik Halk Pazarı’na katılan üreticiler ve Şişli Belediyesi birlikte sağlığına ve gelecek kuşakların sağlığına önem veren herkesi pazardan alış veriş yaparak pazarın sürdürülmesine katkıda bulunmaya çağırıyor.

Bilgi için: Buğday Derneği ...

Leyla Aslan 0212.252 52 55 / 15

Haber No: 1568