-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
‘Küresel ısınmayı reddetmek facia’
Kategoriler: İklim Değişikliği
Tarih: 27-Eylül-2006
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Eski ABD Başkan Yardımcısı Al Gore, New York Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada küresel ısınmanın uluslararası bir gündem maddesi olarak ele alınması gerektiğini savundu.

 

 

Eski ABD Başkan Yardımcısı Al Gore, New York Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada küresel ısınmanın uluslararası bir gündem maddesi olarak ele alınması gerektiğini savundu.

 

ABD’de 2000 yılındaki tartışmalı seçimde kıl payı bir farkla George W. Bush’a yenilerek başkan seçilemeyen Gore, küresel ısınma konusunda rakibini sert bir dille eleştirdi. Bush ve diğer küresel ısınmaya reddeden politikacıları işin ciddiyetini anlamamakla kınayan Gore, küresel ısınmanın ‘küresel kriz’ olarak irdelenmesi gerektiğini vurguluyor. Gore, “Konuyu bilenlerin tehlikenin ciddiyetini telaffuz etmeye cesareti yok” diye konuştu.

Gore, Bush hükümetini küresel ısınmayı destekleyen bilimsel çalışmalara para aktarmayarak dolaylı olarak köstek olduğunu, devlete bağlı bilimsel kurumlara da küresel ısınmayı inkar etmeleri yönünde baskı yaptığını açıkladı. “Gelecek kuşaklar, bu bilimsel çalışmaları eninde sonunda yapacak, ama o zaman faciayı önlemek için geç olacak” diyen Gore, her geçen gün sayıları artan bilimsel kanıtların acil müdahaleyi zorunlu kıldığını ifade etti. Gore ayrıca küresel ısınmaya karşı yenilenebilir enerjilere yatırım yapılmasını savunuyor.

AL GORE BAŞKAN OLSAYDI
Al Gore ve Bill Clinton’un döneminde ABD, Kyoto Protokolü’nün bir üyesiydi. Hatta Gore, gerek 30 yıla yakın senatörlük gerekse başkan yardımcılığı döneminde ABD’de çevre konularında önemli yasalar yapmış, halkın bilinçlendirilmesinde etkin rol oynamıştı. Gore, Kyoto Protokolü’nün de en ateşli savunucularındandı, ancak Bush başkan olur olmaz, ABD’yi Kyoto Protokolü’ndan çıkarmıştı.

ABD’de 2008’de yapılacak başkanlık seçimlerinde aday olmayacağını açıklayan Gore, şimdilerde tüm enerjisini ülkesinde ve dünyada kent kent dolaşarak küresel ısınma konusunda konferanslar yoluyla bilinçlendirmeye harcıyor.

 

Haber No: 1574