-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Mercanlar 50 yıl sonra yok
Kategoriler: Biyolojik Çeşitlilik, Doğa Koruma
Tarih: 27-Eylül-2006
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Yeni bir araştırma, küresel ısınmanın deniz suyunu ısıtmasıyla ciddi risk altında bulunan mercanların sadece yüzde 25’inin ayakta kalabileceği savunuyor.

 

Yeni bir araştırma, küresel ısınmanın deniz suyunu ısıtmasıyla ciddi risk altında bulunan mercanların sadece yüzde 25’inin ayakta kalabileceği savunuyor.

University of Mississippi araştırmacılarına göre, okyanuslardaki mercanların yüzde 75’i küresel ısınmayla beraber gerçekleşecek birçok değişime ayak uyduramayarak yok olacak. Bilim insanları, mercanların yosunlarla karşılıklı işbirliği (simbiyotik) oluşturarak, yeni duruma ayak uydurabileceğini varsayıyordu. Ancak, yeni teze göre 400’den fazla mercan türünün sadece yüzde 25’i ayakta kalabilecek.

Araştırmayı yürüten University of Mississippi uzmanı Tamar Goulet, küresel ısınmanın yanı sıra deniz kirliliği ve okyanus suyunun oksitlenmesinin de mercanların yok oluşunu hızlandıracağını belirtiyor.

Goulet, deniz kirliliği ve asitlenme, mercanların yosunlarla karşılıklı faydaya dayanan birliktelik kurmasını engelleyeceğini, bu durumda da mercanların yosunlardan gerektiği kadar beslenemeyeceğini savunuyor. Goulet’in araştırması dünya denizlerinde var olan 93.000 çeşit mercan içinde sadece ufak bir pay, ancak mercanların davranış tarzlarıyla ilgili ipuçları sağlıyor.

Küresel sıcaklığın 1 santigrat derece dahi yükselmesi, mercanların kitlesel olarak yok oluşunu tetikleyecek. Avustralya kıyılarında geniş alanlara yayılan mercanların 2050’de yüzde 95’inin yok olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Bazı araştırmacılar deniz suyunun ısındığı Panama Denizi’nde mercanların yosunlarla ikili yaşam formları oluşturarak ayakta kalabildiğini göstermişti. Hatta, bu mercanların 1997-1998’de Karayipleri kavuran ve deniz suyunu 5 santigrat denece ısıtan El Nino kasırgası zamanında ayakta kalmayı başardı gözlemlenmişti.

ÇOK YOSUNLU TÜRLER KURTULACAK
Goulet, mercanların yosunlarla ikili ilişki kurabilmeleri için gerekli şartları inceledi. Sonuçta, sadece ve sadece birden çok türe sahip yosunları bünyelerinde barındıran mercanların yosunlarla ilişkiye girebildiği ortaya çıktı. Goulet’in araştırmasında ele aldığı 442 mercan türünden sadece yüzde 23’ünün birden çok türe ait yosunu barındırabildiği ortaya çıktı. Bu teze göre, tek tip yosun barındıran mercanlar ise küresel ısınmayla solarak, yok olacak.

Kaynak: Araştırma Marine Ecology Progress Series (vol 321) dergisinde yayımlanmıştır.

 

Haber No: 1576