-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Yiyecekler kimyasallarla dolu
Kategoriler: Koruyucu Sağlık ve Beslenme, Gıda Güvenliği
Tarih: 27-Eylül-2006
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Doğal Hayatı Koruma Vakfı tarafından birçok Avrupa ülkesinde yapılan araştırmada, bazı gıda ürünlerinde zararlı kimyasal maddeler bulundu. Temel gıda maddelerinde bulunan kimyasallar özellikle hamile kadın ve çocuklar için tehlikeli.

 

 

Doğal Hayatı Koruma Vakfı tarafından birçok Avrupa ülkesinde yapılan araştırmada, bazı gıda ürünlerinde zararlı kimyasal maddeler bulundu. Temel gıda maddelerinde bulunan kimyasallar özellikle hamile kadın ve çocuklar için tehlikeli.

Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) tarafından, İngiltere, İtalya, İspanya, Yunanistan, İsveç, Finlandiya ve Polonya’da marketlerde satılan bir çok yiyecek üzerinde yapılan analizler, şaşırtıcı sonuçlar ortaya çıkardı.

Peynir, balık, zeytinyağı, et gibi temel gıdalar üzerinde yapılan incelemede, sanayide kullanılan zararlı sentetik kimyasallara rastlandı.

Zeytinyağı, peynir ve ette plastik yapımında kullanılan “phthalates” maddesine rastlanırken, balık ve ette yasaklanmış “organochlorine” tipi böcek ilacı, yine balıkta “musk ve organotin” belirlenirken, peynir ve ette yangın önlemede kullanılan bazı kimyasallar bulundu.

Doğal Hayatı Koruma Vakfı tarafından açıklana raporda, bu gıdaları alan tüketicilerin “hemen hastalanacakları gibi bir sonucun çıkarılamayacağını” belirtti. Ancak, bu kimyasalların “uzun dönemli etkilerine ve düşük dozda da alınsa özellikle hamile kadınlarla çocuklar üzerindeki olumsuz etkisine dikkat çekildi.

WWF, Avrupa Birliği yetkililerini insan sağlığı ve çevreyi koruma yönünde daha etkili adımlar atmaya çağırdı.


WWF’un yürütmekte olduğu “detox” adlı kampanyanın başkanı Sandra Jen yaptığı açıklamada, “sağlıklı bir beslenme sürecinde bile, günlük olarak bu derece çeşitli kimyasalın alınıyor olmasını öğrenmek gerçekten şok edici bir durum. Tüm dünyada geçerli bu zararlı madde zincirinin kırılması, Avrupa Birliği politikacılarının, insan sağlığı ve çevre üzerinde güçlü bir irade göstermelerine bağlı” dedi.

Avrupa Parlamentosu, “insan sağlığına zararlı maddelerin sanayide kullanılmasına sınırlamalar getiren Reach adlı yasa tasarısını” bu yıl sonuna kadar oylayacak. Çevreciler, sanayi çevrelerinden gelen baskılar sonucu tasarının sulandırıldığını savunuyorlar.

WWF açıklamasında, Avrupa Parlamentosunun yeteri kadar güvenlik sağlayacak bir standart belirlemesinin ve kaygılara yol açan kimyasallar yerine, güvenli alternatif maddelerin kullanımına geçilmesini benimsemesinin önemli olduğu kaydedildi.

 

Haber No: 1579