-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Gaziantep'te 70 bidon kimyasal atık
Kategoriler: Doğa Koruma
Tarih: 05-Ekim-2006
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Gaziantep'te boş arazide 70 bidon 'hidrojen peroksit' atığı bulundu.

 


Gazikent mahallesi yakınındaki bir araziye bidonlar içinde kimyasal madde atıldığı ihbarını alan polis, önlem olarak çevredeki inşaatlarda çalışan işçileri bölgeden uzaklaştırdı.
 
İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ile itfaiye ekipleri bidonlarda inceleme yaptı. Bidonların içindeki kimyasal maddenin, 'hidrojen peroksit' atığı olduğu belirlendi.
 
Yetkililer, sağlık ve imalat sektöründe kullanımı yaygın bir madde olan 'hidrojen peroksit'in, temas ve solunması halinde insan sağlığı için tehlikeli içerdiğini belirtti.
 
Güvenlik önlemleri alınarak, analiz için boş araziden kaldırılan bidonların, kimler tarafından, ne amaçla bırakıldıklarının belirlenmesine çalışılıyor.
 
İlk Tuzla'da ortaya çıktı
 
İstanbul Tuzla'nın Orhanlı beldesinde 20 martta toprağa gömülü halde çok sayıda varil bulunmuş, 8 nisanda varillerdeki atıklardan alınan numunelerin kanserojen madde içerdiği belirlenmişti.
 
Beldede kısa süre arayla toprağa gömülü halde yeni variller bulunmuş ve atıklardan numune alınarak laboratuvarlara gönderilmişti. Atık dolu varillerin bertaraf edilmek üzere İZAYDAŞ'a gönderilmesi işlemi 16 nisanda başlamıştı. 
 
Tuzla'daki olayı izleyen günlerde, Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde de atık varillerinin gelişigüzel halde bazı arazilere bırakıldığı tespit edildi.
 
Yılda 5 milyon ton tehlikeli atık üretilen Türkiye'de, tesadüfen bulunan variller
kimseyi şaşırtmamıştı çünkü özellikle küçük sanayi tesislerin, maliyetleri bahane ederek atıklarını doğaya bıraktığı biliniyordu.

Haber No: 1594