-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
“Enerji Politikalarındaki Güncel Gereksinmeler: Türkiye’de Sivil Toplumun Rolü”
Kategoriler: Temiz Enerji
Tarih: 05-Ekim-2006
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Friedrich Ebert Stiftung Derneği’nin organize ettiği “Enerji Politikalarındaki Güncel Gereksinmeler: Türkiye’de Sivil Toplumun Rolü” konulu toplantı, Conrad Otel İstanbul’da yapıldı.

 

Friedrich Ebert Stiftung Derneği’nin organize ettiği “Enerji Politikalarındaki Güncel Gereksinmeler: Türkiye’de Sivil Toplumun Rolü” konulu toplantı, Conrad Otel İstanbul’da yapıldı.

 

Politika ve Demokrasi için Forum İstanbul kapsamında gerçekleştirilen toplantıya aralarında Buğday derneğinin de bulunduğu Türkiye’den yaklaşık 20 sivil toplum kuruluşu temsilcisi, Federal Almanya’nın çevre, doğayı koruma ve reaktör güvenliğinden sorumlu bakanı Sigmar Gabriel ve eşliğindeki yaklaşık on kişilik delegasyon katıldı. Toplantı yuvarlak masa düzeninde, Alman Bakanın ve Tanay Sıdkı Uyar’ın ön konuşmaları ile başladı, Dr Korel Göymen’in kolaylaştırıcılığında STK temsilcilerinin soru ve katkıları ile devam etti.

 

Giriş konuşmasında Bakan Gabriel sosyal ve çevresel durumu birbirine benzetti ve bu alanlardaki sorunların eğitim ve teknolojik gelişmeler ile çözülebileceğini ifade etti. Çevre alanında diğer birçok konunun tersine uzun vadeli bakış açısı ve günü kurtarmanın tam tersine kendinden sonrakileri hesaba katarak kararlar alınması gerektiğini ifade eden Gabriel bir Alman STK temsilcisinin siyaseti eleştirmesi üzerine “STK’ların gücü kısıtlıdır, 20.000 imza hatta 200.000 imza toplasanız ne ifade  eder, biz siyasetçiler bütün ülkenin oyları ile işbaşına geliyoruz. Hangi STK seçimle işbaşına geliyor? Almanya zaten sivil” şeklindeki ifadesi ve GDO’lar konusunda “bu işin doğrusu ya da yanlışı olmaz, yaygın GDO’lu kolza ekimi çok tehlikelidir bulaşma açısından buna karşıyız ama neden zararlılara dayanıklı, kaliteli bir patatesi bu yolla yetiştirmeyelim, kökleri ilerlemiyor, tozlaşma olmuyor, bulaşma riski az. Bilimsel ve kazan kazan modeli ile karar verilmeli” şeklindeki yorumu bazı eğitimci ve  STK temsilcilerinden tepki aldı. 

 

 

 

 

Haber No: 1599