-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
İncek'te Ağaçlandırma Etkinliği...
Kategoriler: Doğa Koruma
Tarih: 25-Kasım-2006
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Ankara Doğa gezginleri(ADOG) ile Ankaralı gezginler(AG) grubunun ortaklaşa yürüttüğü İncek'teki ağaçlandırma etkinliği 19 kasım 2006 pazar günü her 2 gruptan üyelerin katılımı ile gerçekleştirildi.

 
Daha önce 12 kasım 2006 pazar günü yapılacağı duyurulan  Ankara Doğa gezginleri(ADOG) ile Ankaralı gezginler(AG) grubunun ortaklaşa yürüttüğü İncek'teki ağaçlandırma etkinliği 19 kasım 2006 pazar günü her 2 gruptan üyelerin katılımı ile gerçekleştirilmiştir.
 
Haşim Ağça etkinlikle ilgili olarak şunları söyledi; 
 
"Oldukça güzel bir havada, kampanyaya para ödeyerek katılan veya destek amacıyla orada bulunan insanların coşkusu görülmeye değerdi. Gruplar adına yapılan kısa konuşmaların ardından önceden hazırlanan çukurlara doğru heyecanlı bir yönelme başladı. Bu kampanyada en güzel olanlardan biri de sadece kampanyaya katılan üyeler değil onlara destek amacıyla gelen eşleri, çocukları, akrabaları ve arkadaşlarının da orada olmasıydı. Kampanyanın yürütülmesi yanı sıra grup üyeleri birbirlerini görme ve hasret giderme olanağı bulabildiler.
Kısa sürede 500 ü aşkın çam fidanı önce toprakla sonra su ile buluştu. Yurt güzelliğine katkı sağlayacak 500 fidan daha yaşam buldu.
Doğrusu Grup yöneticileri ve kampanyada görev alan görevliler çok iyi bir hazırlık yapmışlardı. Biz oraya gittiğimizde hemen hemen şey hazırlanmış sadece fidanları belirlenen yerlere yerleştirmek kalmıştı. Kısa sürede toprağa kavuşan fidanlara gururla bakan herkes " artık bizlerinde dikili bir ağacı oldu " diyerek tebessüm ediyor ve bunun haklı gururunu ve keyfini yaşıyordu.
Etkinlik sonrası hemen yakında malikhanesi bulunan Salim ERDAL'ın evinde paylaşılacak başka güzellikler vardı. Herkesin gelirken bir şeyler getirdiği güzelim ürünler açık havada bahçe içinde servis yapılıyordu. Gezi anısı ve  kampanya sohbetleriyle devam eden yarı piknik şeklindeki etkinlik sonrası herkes birer ikişer  yaşadığımız kente geri  dönüyordu. 
 
Kampanya projesini gündeme getirip hayata geçirilmesi için öncülük eden, aynı zamanda Ayakizi üyesi de olan ADOG kurucusu arkadaşımız Salim ERDAL ve AG grup yöneticilerinden Timur ÖZKAN'ın çabaları ve gayretleriyle şekillendiğini biliyoruz. Her 2 grup yöneticilerine ve üyelerine, arkadaşlarımıza, bu projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Bu tür kampanyalara öncülük etmek ve başlamak benzer başka kampanyaları da gündeme getirerek  yol gösterici olacaktır. Yapılan bu çalışma bu yönüyle de çok anlamlıdır.    
 
Aynı bölgede yapmayı düşündüğümüz ve daha önce sizlere duyurduğumuz 250 fidanlık ADOG/AYAKİZİ ATATÜRK ORMANI kampanyamıza şimdiye kadar 50 kişilik katılım için 36 arkadaşımız başvurmuştur. Bu kampanyaya ADOG'tan arkadaşlarımızın da katılacağını varsayarak çok az yerimizin kaldığını belirtmek isterim. Sayı tamamlandığında kampanyanın tarihi hakkında sizlere bilgi verilecektir.
 
Bizden sonraki kuşaklara daha yeşil bir coğrafya bırakabilmek için bu tür kampanyalara destek verilmesi gerektiğini düşünüyoruz.
Ağacın ve ormanın ülkesi olmadığını, önemli olanın var olanı yaşatmak ve yeni orman alanlarının oluşturulmasında katkıda bulunmak için sizlere bu tür kampanyalara/kampanyamıza katılmaya ve destek  davet ediyorum."
 

Haber No: 1659