-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
İzTV, Avrupa’nın En iyi Belgesel Kanalı Seçildi
Kategoriler: Yaşam ve Kültür
Tarih: 23-Kasım-2007
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Digiturk 88. kanalda yayın hayatını sürdüren, Türkiye’nin ilk ve tek bilgi, belge kanalı İZ, 16 Kasım 2007 akşamı, Venedik’te yapılan Hot Bird TV Ödülleri final gecesinde, “Avrupa’nın en iyi belgesel kanalı” seçildi.

Ödülü, İZ TV adına, kanalın Genel Yayın Koordinatörü Coşkun ARAL aldı.

Bu yıl 10'uncusu düzenlenen ödüllerin belgesel dalındaki en güçlü adaylarından birisi olarak elemeleri geçen İZ, aynı kategorideki diğer iki aday olan Polonya'dan "Discovery Historia" ile Fransa'dan "Escales"le yarıştı. İZ'e rakip gösterilen diğer kanallar; National Geographic Channel, History Channel, LibertyTv, Explorer Channel, MarcoPolo, Planate, Nat Geo Adventure, Animaux ve Caccia e Pesca'ydı. İZ, Avrupa'nın en büyük belgesel kanalları arasında birinci oldu. Jürinin birçok belgesel kanalı arasından İZ'i birinciliğe layık görmesinin nedeni; İZ'in diğer kanallardan farklı olarak, "yerel" öğeleri "evrensel" bir anlatımla ekrana yansıtması oldu. İZ; kendi insanlarına ve kendi topraklarına çevirdiği yüzünü, dışarıdan alınmış yabancı formatlara başvurmadan, özgün bir bakış açısıyla izleyicileriyle paylaştı ve Hot Bird Ödülü'ne layık görüldü.

Hot Bird TV Ödülleri, dünyanın önde gelen uydu operatörleri Eutelsat ve Euovisioni tarafından düzenleniyor ve tematik kanalların önemini göstererek, bu kanalların desteklenmesini sağlamak amacıyla tüm Avrupa çapında veriliyor. Uluslararası bir jüri tarafından değerlendirilen kanallar, Avrupa'nın en iyisi olmak için yarışıyor.

İZ, geçen yıl belgesel kategorisinde mansiyon almıştı. Bu yıl ise, Avrupa'nın en iyi belgesel kanalı seçilerek, Türkiye'nin yayıncılık hayatında yepyeni bir başarıya imza attı. Uluslararası kalitede yaptığı belgesellerle Türkiye'nin belgesel açığını kapatan İZ TV, kurulduğu 6 Şubat 2006 tarihinden beri yayın akışına eklediği farklı kuşaklarla Türkiye'nin belleğine sahip çıktı. "Sığla'nın Gözyaşları", 2006'da Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin en iyi televizyon belgeseli ödülünü kazanırken, "Köprüaltı Sokağı: Kemancı", "Bozkırın Gücü: Kangal", "Şehrin Arka Yüzü: Tarlabaşı", "Doğanın Altını", "Sonsuz Mavilikler Ülkesi: Bodrum", "Yeni Çağın 'Korsanları': 'Hackerlar'", "Van'ın İncisi" gibi yapımlarla belgesel alanında birçok ilki gerçekleştirdi.

Bu yıl İZ, "İstanbul'un Yüzleri" ve "İstanbul'un Ağaçları"yla şehrin zengin hafızasını yeniledi, doğasına yeniden hayat verdi. "Kayıp Hazine"yle yüzyıllardan günümüze ulaşan Anadolu'nun arkeolojik hazinelerine sahip çıktı. "Yaşayan Mekanlar"la mimariye ses verdi, ölümsüz mekanların kalp atışlarına kulak verdi... "Dışarıdakiler" kuşağıyla, unutulan ve bilinmeyen mesleklere yer açtı, çemberin dışında kalanları bir kez daha kucakladı. "Wilco'nun Karavanı", "Gezi Rehberi" ve "Gidiş-Dönüş"le alternatif rotalar ve yöntemler arayan gezginlere bir yol haritası çıkardı. Türkiye'nin en uzak köyleri, en ilginç yüzleri, "Hayatın Notları" ve "Sırt Çantam"da yeniden hayat buldu. "Sudaki İzler", tarihin yankılandığı sularda, batıkların izinde sualtının gizemini İZ ekranlarına taşıdı. İZ, "Maceranı Yarat"la maceracılara bir şans verdi ve vatandaş gazeteciliğinin ilk adımlarını attı. "TTT ile Çık Dışarı" ise, doğa sporlarının İZ ekranlarındaki rehberi oldu.

İZ; rakamların hakim olduğu izlenme oranlarının, yaratıcılığı ve bilgiyi tükettiği, yinelenen basmakalıp programlara yığınla sponsorluk yağdığı bir yayıncılık siteminde, ayakta kalmayı başardı ve yurtdışında da adını tüm dünyaya duyurdu.

Haber No: 2280