-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Doğa Fonu Kuruldu!
Kategoriler: Yaşam ve Kültür
Tarih: 29-Kasım-2007
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Doğa Derneği ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Türkiye doğasının yaşatılması için “Türkiye’nin Doğa Fonu”nu kurdu.

Türkiye doğasının korunabilmesi için özel sektörün Doğa Fonu'na "yatırım yapması" bekleniyor. Doğa Derneği ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından oluşturulan Türkiye'nin Doğa Fonu'nun hedefi, Türkiye'deki doğal yaşam alanlarının ve canlı türlerinin kaybını 2010 yılına kadar durdurmak. Fonun kuruluş aşamasında Çevre ve Orman Bakanlığı ve Atlas Dergisi de destek verdi.

Dünyada her 13 dakikada bir canlı türü yok oluyor. Canlı türleriyle birlikte, yaşamın temel kaynakları olan su, hava ve toprağın kalite ve miktarı da büyük bir hızla azalıyor. Bu yok oluşa, insanın, doğal kaynakları, geri dönüşü olmayan biçimde ve hızda tüketmesi neden oluyor. ??Bu yok oluşun durdurulması için yalnızca hükümetlerin değil, doğal kaynaklardan bire bir faydalanan özel kuruluşların ve sivil toplumun da harekete geçmesi gerekiyor. Diğer ülkelerdeki pek çok özel sektör kuruluşu gibi, Türkiye'de faaliyet gösteren kurumlar da doğadan aldıklarını yerine koyabilmek ve ülkemizin doğa mirasını gelecek nesillere aktarabilmek için sorumluluk almalı. Bu çaba, sadece sağlıklı bir çevrenin değil, aynı zamanda ülkemiz ekonomisinin de garantisi olacak.

Türkiye'nin Doğa Fonu Neleri Kurtaracak??Türkiye'nin Doğa Fonu, ülkemiz de uluslararası öneme sahip 305 Önemli Doğa Alanı'nın korunması ve sürdürülebilir kalkınması için kullanılacak. Koruma çalışmaları ilk aşamada en acil projeler üzerinde odaklanacak, fondaki finansal kaynaklar arttıkça 305 Önemli Doğa Alanı'nın tümünün korunması için projeler uygulanacak.

8 Acil Proje
Anadolu Parsı'nın Keşfi - Anadolu parsının Türkiye'de yaşadığı son alanlar keşfedilecek.

Antalya Makilikleri - Dünyada yalnızca Antalya makilerinde yaşayan yüzlerce bitki ve hayvan türünün yok oluşu engellenecek.

Göller Bölgesi Çöller Bölgesi Olmasın - Göller bölgesindeki sulak alanların yok oluşunu engellemek için çalışılacak.

Fokların Son Sığınağı - Akdeniz fokunun Türkiye'deki en önemli yaşam alanlarında biri İzmir - Karaburun Yarımadası'nda koruma çalışmaları başlayacak.

Doğu Karadeniz'in Dağları - Türkiye doğasının en zengin bölgelerinden biri olan Doğu Karadeniz Dağları'nda yaşayan boz ayı, dağ horozu gibi türlerin korunması sağlanacak.

Son 200 Orkide - Dünyada sadece Batı Toroslar'da yaşayan iki orkide türünün korunmasını ve üretilmesini sağlayacak.

İstanbul'un Kartalları - Avrupa'daki kartalların yüzde doksanından fazlası her yıl İstanbul semalarından geçiyor. Kurulacak "Boğaziçi Doğa Evi" İstanbul'un benzersiz zenginliğini Türkiye'ye ve dünyaya tanıtacak. ?

Doğa'nın Okulu - Ankara'da kurulacak olan merkez, Türkiye doğasının tanınıp korunması için altı yaşından yetişkin çağa kadar farklı yaş grubundan insanlara uygulamalı doğa eğitimi olanakları sunacak.

Bu projelerden birine destek sağlamak isteyen kuruluşların Doğa Derneği ile bağlantıya geçmesi gerekiyor. Daha fazla bilgi için:

Berna Köroğlu İş Geliştirme Koordinatörü
berna.koroglu@dogadernegi.org
212 245 7422

Haber No: 2294