-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Ahşap Konut Mimarisinden Örnekler Sergisi
Kategoriler: Yaşam ve Kültür
Tarih: 14-Kasım-2008
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün Alman Arkeoloji Enstitüsü İstanbul şubesiyle birlikte düzenlediği sergi 31 Ekim 2008 - 15 Mart 2009 tarihleri arasında İstanbul Araştırmaları Enstitüsü sergi salonunda gerçekleşecek.

Alman Arkeoloji Enstitüsü İstanbul Şubesi ile birlikte düzenlenen ve ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek “Ahşap İstanbul; Konut Mimarisinden Örnekler” sergisi, İstanbul manzarasında 20. yüzyıl ortalarına kadar son derece belirgin olan, ancak dramatik bir süreç içinde yok olmuş eski İstanbul ahşap yapılarına ışık tutuyor.
Alman Arkeoloji Enstitüsü İstanbul Şubesi’nin geçmişi 1960’lı yıllara kadar uzanan araştırma çalışmalarından yola çıkarak hazırlanan sergide; Asya yakasından Avrupa yakasına uzanan geniş bir ‘ahşap kuşak’ın kaybediliş süreci kapsamlı bir biçimde inceleniyor.
17. yüzyılda inşa edilen Amcazade Yalısı ile başlayan ve 20. yüzyılın başlarına ait Büyükada’daki bir konuta varan zaman dilimine ilişkin ahşap yapıların ele alındığı sergi; eski Boğaziçi’nin muhteşem yalılarından Zeyrek’teki küçük burjuva konutlarına kadar uzanıyor, planlar, maketler, eski araç gereçler ve  Alman Arkeoloji Enstitüsü’nün zengin fotoğraf arşivinden orjinal örneklerle tamamlanıyor.
İstanbul Araştırmaları Enstitüsü
Meşrutiyet Cad. 47, Tepebaşı / Beyoğlu
(TRT binasının karşısı)
(212) 334 09 00

Detaylı bilgi: Birgül Şener,
(212) 211 41 00, (532) 657 78 94, birgul@plan-pr.com
www.iae.org.tr

www.plan-pr.com

Haber No: 2722