-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Akdeniz İçin Kader Anı
Kategoriler: Yaşam ve Kültür
Tarih: 20-Kasım-2008
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Önümüzdeki hafta Fas'ta yapılacak bir toplantıda orkinosların ve balıkçılığın kaderine karar verilecek. Bu Akdeniz için bir karar anı. Greenpeace sizi Akdeniz için bir kez daha siber eylem yapmaya çağırıyor.

Milyon dolarlık mavi yüzgeçli orkinos avcılığı yıllardır süregelen aşırı ve yasadışı avlanma nedeniyle yıkımın eşiğinde. Akdeniz'in bu eşsiz hazinesini sushi pazarı için feda ediyoruz ve ülkemizdeki balıkçılığın sonunu kendi ellerimizle hazırlıyoruz.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker'den Türkiye'nin mavi yüzgeçli orkinoslar ve balıkçılığın geleceği için sorumluluk almalarını istiyoruz.

Greenpeace, Türkiye’nin de dahil olduğu üye ülkelerden “mavi yüzgeçli orkinos avcılığının, stoklar sürdürülebilir seviyeye gelene dek durdurulmasını ve yumurtlama alanlarının koruma altına alınmasını” talep ediyor. 17 Kasım 2008’de Fas’ta başlayacak olan ICCAT toplantısı öncesi, üye ülkeleri, Mavi yüzgeçli orkinos avcılığını durdurmaya çağırıyor. Akdeniz’in ve yaşamını bu denizden sağlayan insanların geleceği için kritik önem taşıyan ve aşırı avlanma nedeniyle yokolmanın eşiğindeki mavi yüzgeçli orkinos türünün kurtarılabilmesi için bu yıl yapılacak toplantı Akdeniz’in son şansı olabilir.
Aşırı ve yasadışı avlanmanın önüne geçilmemesi hem orkinos hem de yerel balık stoklarının hızla düşüşüne neden oldu. ICCAT’in bilim komitesi (SCRS) yıllardır Doğu Atlantik ve Akdeniz’de sürdürülebilir av miktarının (TAC) en fazla 15.000 ton olmasını tavsiye etmesine karşın ICCAT 2007 av kotasını 29.500 ton olarak belirlemişti. Ayrıca, SCRS 2007 gerçek av miktarının 61.000 ton civarı olduğunu ve böyle devam ederse stokların ve balıkçılığın yok olma riskiyle karşı karşıya olduğunu bildirdi.
Şu anda Türkiye Akdeniz’deki en büyük orkinos av filosuna sahip olduğu için av kotasının çok üzerinde avlanma kapasitesine sahip. Ayrıca stokların düşmesine karşın geçtiğimiz birkaç yıl içinde av ve çiftlik kapasitesini yükseltiyor.

Haber No: 2738