-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Karadeniz Yeşilleri Toplantısı
Kategoriler: Yaşam ve Kültür
Tarih: 20-Kasım-2008
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


31 Ekim - 1 Kasım tarihlerinde İstanbul’da Yesiller Partisi ev sahipliğinde yapılan, Karadeniz’e kıyısı olan ülkelerin yeşil partileri, Avrupa Yeşil Partisi - Yeşil Doğu Batı Diyaloğu tarafından organize edilen Karadeniz Yeşilleri Toplantısının bildirisi yayınlandı.

“Dayanışma, Demokrasi, Sürdürülebilirlik. Karadeniz çevresinde gereken bunlardır” diye başlayan bildirinin özeti aşağıdaki gibidir:
1. Şiddet ve çatışma, politik ve ekonomik istikrarsızlık kadar şu anda Karadeniz bölgesindeki durumu tanımlamak için anahtar kelimelerdir.
Kamu malında hüküm süren dayanışma yerine çatışmadır, uyum yerine etnik ve milli gerilimlerdir. Bu devam edemez;  eğer ülkelerimizi de derinden etkileyen mevcut mali, ekonomik ve ekolojik krizlerle başedebilmek istiyorsak değişim gereklidir.
2 – Küresel Isınma – Çözülmede Öncelikli: Eko’ya Dön!
Küresel ısınma Karadeniz bölgesinde de yüzleştiğimiz en büyük zorluk. Su ve gıda krizleri diğer büyük tehditler arasında sayılabilir. Önümüzdeki onyıllarda iklim değişikliğinin üstesinden gelmek kararlı hareketler gerektiriyor. Fosil yakıtlara bağımlılığını ve karbondioksit salımlarını arttıran ülkelerin hiçbiri iklim değişikliğinin sonuçlarını göze alamaz.  Nükleer güç iklim değişikliği için bir çözüm değildir Nükleersiz bir Karadeniz için çağrıda bulunuyoruz. Bölgedeki bütün hükümetleri, yeni nükleer enerji santralleri planlayan Türkiye, Ukrayna, Rusya, Bulgaristan ve Romanya’yi nükleer projelerini durdurmaya çağırıyoruz. Enerji tasarrufu, enerji verimliliği ve güneş, rüzgâr, jeotermal gibi yenilenebilir kaynaklarını temel alan ortak bir enerji politikasına ihtiyacımız var.
3-Güncel Çevresel Sorunlar
A- 2010’da Sotchi’de yapılması planlanan Kış Olimpiyat Oyunları üzerine yazılan raporlar alarm veren nitelikte. Yerleşik halkın topraklarından ayrılmaya zorlandığı ve inşaatın çevreye aşırı zarar verdiği söyleniyor. Bu Olimpiyat Sözleşmesi’ne zarar verecek bir şey olur, bu nedenle bağımsız bir soruşturma istiyoruz.
B- Türkiye’deki toplantıda Karadeniz Yeşilleri, nükleer enerjiye net ve kararlı bir itirazın nasıl başarılı olabileceğinin olumlu bir örneği olarak Türkiye’nin durumuna dikkat çekti. Türk hükümetinin nükleer projeleri Akkuyu nükleer santral ihalesine sadece bir şirket teklif verdiğinde geçen ay bir kere daha çöktü. Bu Türkiye Yeşilleri’nin ve diğer nükleer karşıtı aktivistlerin mücadelesinin bir sonucudur. Bütün hükümetleri bu örneği nükleer sanayinin perişan durumunun dünya genelinde beklenen bir sonucu olarak almaya çağırıyoruz.

Haber No: 2743