-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Aynı Hafta İki Enerji Raporu: Biri Felaket, Diğeri Dünyayı Kurtarıyor
Kategoriler: Yaşam ve Kültür
Tarih: 20-Kasım-2008
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) yeni enerji raporunu açıkladı. Rapor, Greenpeace'in iklimi kurtaracak Enerji Devrimi planıyla kıyaslandığında büyük bir hayal kırıklığı yaratıyor.

Hem UEA hem Greenpeace aynı hafta içinde küresel enerji sisteminin geleceğine yönelik iki raporu kamuoyuna açıkladı. İklim değişikliği adına hiçbir önlemi dikkate almadan ve bugünkü trendlerin devam ettiği varsayılarak hazırlanan UEA raporu hem ekonomik hem de çevresel açıdan bir felaket tablosunu önümüze koyuyor. Öte yandan, Greenpeace'in ikincisini yayınladığı "Enerji [D]evrimi" adlı raporu, dünya iklimini kurtaracak bir yol haritası sunuyor. Bu yol haritası benimsenirse, her yıl 360 milyar dolar tasarruf sağlanacak, ayrıca petrol ve doğalgaz gibi fosil yakıtların her geçen gün artan fiyatlarına olan ekonomik kırılganlık ve bağımlılık da azaltılacak.
Avrupa Yenilenebilir Enerji Konseyi ile birlikte hazırlanan Greenpeace'in Enerji [D]evrimi Raporu'nun son versiyonu Sürdürülebilir bir Dünya için Enerji Yol Haritası, yenilenebilir enerjiler ve enerji verimliliğine dayalı bir enerji sistemi öneriyor. Hazırlanan senaryoya göre sistemin bu öneriler doğrultusunda yeniden yapılandırılmasıyla karbondioksit salımları 2030'a kadar 28 Milyar tondan 20.9 Milyar tona düşürülebiliyor- bu UEA'nın referans senaryosunda öngörülen karbondioksit miktarının yarısı. İki senaryonun da kullandığı ekonomik büyüme öngörüleri, yakıt maliyet tahminleri ve nüfus artış oranı parametreleri aynı. Greenpeace senaryosu aynı zamanda 2050'ye kadar olan uzun süreli projeksiyonları da barındırıyor. Rapora göre, yüzyılın yarısında karbon salımlarının yarı yarıya düşürülmesi ve 2090'a kadar fosil yakıtların tamamıyla terk edilmesi teknik ve ekonomik olarak mümkün.
Daha fazla bilgi için:
Yeşim Aslan, Greenpeace Akdeniz Bölgesel İletişim Sorumlusu, 0 532 324 32 04
Korol Diker, Greenpeace Akdeniz, Enerji Kampanyası Sorumlusu, 0 533 567 20 32

Haber No: 2746