-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Greenpeace’den Başkan Adaylarına İklim Dostu Klavuz
Kategoriler: Yaşam ve Kültür
Tarih: 27-Şubat-2009
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Kılavuzun ilk bölümünde iklim konusunda Türkiye’de yaygın olan şehir efsaneleri sorgulanıyor. İkinci bölümde ise belediyelerin nasıl bir politika yürütebileceğine dair dünyadan örnekler ve yol haritaları veriliyor.

Greenpeace ayrıca Türkiye’de planlanan 47 kömürlü termik santrale karşı “Güneş için Belediye Başkanları” adı altında bir girişim kurdu. Bu girişim aracılığıyla, termik santrallerin planlandığı kentler ile Türkiye’nin en çok iklimi değiştiren İstanbul, Ankara gibi kentlerindeki bütün partilerden ve bağımsız belediye başkan adaylarına girişime katılmaları için çağrı yapılıyor. Şu ana kadar girişime Murat Karayalçın dahil değişik partilerden 25 aday katıldı.
Greenpeace Enerji ve İklim Kampanyası Sorumlusu Hilal Atıcı, “Güneş için belediye başkanları girişimine katılan belediye başkan adayları onlara yol göstermemizi talep ediyorlar. Çünkü bu adaylar girişimimize üye olarak kentlerinde temiz enerjiyi yaygınlaştırma sözü veriyorlar. Greenpeace olarak bu sözlerini yerine getirebilmeleri için bir kılavuz hazırladık” dedi.
Kılavuza www.greenpeace.org.tr sitesinden ulaşılabilir.

Haber No: 2875