-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
HES Projelerinin Doğal yapıya Etkisi
Kategoriler: Yaşam ve Kültür
Tarih: 27-Şubat-2009
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


TEMA Vakfı bölgede yapılması planlanan enerji santrallerinin doğal yapıya etkilerinin tespiti için bilim kurulunu Trabzon’da topladı. Toplantı 24 Şubat 2009 günü Trabzon Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü’nde gerçekleştirildi

Toplantı hakkında yapılan basın açıklaması aşağıdaki gibir:
“Doğu Karadeniz Bölgesi’nde planlanmış veya yatırıma dönüştürülmüş yüzlerce HES Projesi bulunmaktadır. Bölgedeki bütün sular kaynağından denize kadar birbirini izleyen regülatör- iletim hattı(tünel)-santral şeklinde kullanılmak istenmektedir.
ÇED Yönetmenliğinde yapılan bir değişiklikle 50 MW dan daha düşük kurulu güce sahip olan HES Projelerine ÇED Raporu alınması zorunluluğu kaldıran veya ilgili bakanlığın tasarrufuna bırakan kararlar kolaylıkla “ ÇED Gerekli Değildir” şeklinde uygulanmıştır. Bu  projeler için; kamu denetiminden ve toplam paylaşımından geçmiş hiçbir çevresel etki değerlendirme süreci yaşanmamıştır.
Artvin, Rize, Trabzon  illeri gibi çok özel doğal çevre özelliklerine sahip olan bölgelerde özel sektör tarafından kontrol edilen ve sistemin doğası gereği ticari amaç ve kaygıların ön planda olduğu, bugün sayı ve yerleri bile kamu ve toplum tarafından tam olarak bilinmeyen çok sayıdaki  projelerin doğal ve sosyal çevre üzerinde yaratacakları baskı ve olumsuz etkiler konusunda kamuoyunda çok ciddi endişeler bulunmaktadır. Nitekim Rize ve Artvin illeri başta olmak üzere, birçok bölgede bu projelerden beklenen kamu yararı ile inşaat ve işletme dönemlerinde ortaya çıkaracakları olumsuz çevresel etkileri tartışılmaya başlanmış; hatta birçok proje için verilen “ÇED Olumlu Belgeleri” veya “Enerji Üretim Lisansları” İdare Mahkemeleri tarafından iptal edilmiştir.”
Toplantıya çeşitli üniversitelerden akademisyenler ve TEMA Vakfı yetkilileri katıldı.

Haber No: 2882