-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Elektronik Atıklar Ekonomiye Geri Kazandırılacak
Kategoriler: Yaşam ve Kültür
Tarih: 27-Mayıs-2009
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Aralarında Buğday Derneği’nin de bulunduğu 7 sivil toplum kuruluşu tarafından desteklenen Yeşil Bilgi Platformu, elektronik atıkların çevre ve insan sağlığına karşı olumsuz etkilerini önlemek ve bu atıkları tekrar ekonomiye kazandırmak amacıyla, Türkiye çapındaki Apple mağazalarında ve yetkili servis noktalarında elektronik atık toplama kampanyası başlattı.

Koç Bilgi Grubu’nun sosyal sorumluluk platformu Yeşil Bilgi Platformu, Apple’ın Türkiye distribütörü Bilkom işbirliğiyle; İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir’de bulunan toplam 10 adet APR (Apple Premium Reseller) ve İstanbul, İzmir, Adana, Ankara, Eskişehir ve Samsun’da bulunan Apple yetkili servis noktalarına e-atıklar için geri dönüşüm kutuları yerleştirdi. Toplanan e-atıkların geri dönüşümünden elde edilecek gelir; Yeşil Bilgi Platformu destekçisi sivil toplum kuruluşları olan Buğday Derneği, ÇEVKO, DenizTemiz Derneği (TURMEPA), Doğa Derneği, TEMA, TÜRÇEK ve WWF-Türkiye’ye aktarılacak.
Proje kapsamında, e-atık kutularına küçük ev aletleri, bilgisayar, telekomünikasyon ekipmanları, elektronik oyuncaklar, ısı ayarlayıcıları ve termostatlar gibi taşınabilen her türlü elektronik alet, cihaz ve ekipman atılabiliyor.
OECD’nin Çevre Raporu’na göre, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu gelişmekte olan ülkelerde, 2010 yılı itibarıyla çevreyi tehdit eden e-atık miktarı 3 katına çıkacak. OECD tahminlerine göre dünyada, 2020 yılında 1995 yılına göre % 45 daha fazla atık üretilecek. Türkiye’de 1994 yılında yaklaşık 20 milyon bilgisayar (yaklaşık 7 milyon ton), e-atık olarak ortaya çıktı. 2004 yılında e-atığa dönüşen bilgisayar sayısı ise 100 milyona yükseldi. Her 5 yılda bir 130 milyon cep telefonu işlevini yitiriyor.

Daha fazla bilgi:
Kutadgu Danışmanlık                                 Koç Bilgi Grubu
Zeynep Altıok                                                         Gaye Güzelay Özdamar
0 216 348 44 44                                            0216 556 11 10     
zeynep.altiok@kutadgu.com.tr             gaye.ozdamar@kocbilgi.com       

Haber No: 3090