-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Çocuktan Al Ekmeği: FSÇ %100 Ekolojik Pazar’da
Kategoriler: Yaşam ve Kültür
Tarih: 11-Haziran-2009
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Bir Slow Food konvinyumu olan “Fikir Sahibi Çocuklar”, su değirmeninde öğüttükleri buğdaydan yapacakları ekmekleri 13 Haziran’da Şişli %100 Ekolojik Pazar’da arkadaşlarıyla paylaşacaklar.

Fast food kültürüne, çocukların reklâmla pompalanmış bilinçsizce beslenmesine karşı çıkan “Fikir Sahibi Çocuklar”, 6 Haziran’da İzmit Kandıra’daki bir su değirmeninde buğday öğütmeyi öğrendiler. Çocuklar kendi unları ve geleneksel yöntemle yapacakları ekmekleri 13 Haziran’da Buğday Derneği yönetim ve denetimindeki Şişli %100 Ekolojik Pazar’da arkadaşlarıyla birlikte kahvaltı masasında tadacaklar.
“Çocuklarımız ne yerse O’durlar” diyerek yola çıkan Fikir Sahibi Damaklar, çocukları küçüklükten itibaren lezzetli, diğer canlılara ve sağlığa zarar vermeden yetiştirilmiş, her türlü katkı maddesi ve koruyucudan uzak, geleneksel tadlara alıştırmamız gerektiğine inanıyor. Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği ve Fikir Sahibi Damaklar, gıda kirliliğinden en çok etkilenen grup olan bebek ve çocukların sağlıklı beslenmeleri için çalışmalarına devam edecek.
Türkiye’nin ilk ekolojik pazarı olan Şişli %100 Ekolojik Pazar, sadece ekolojik ve yerel ürünlere değil, aynı zamanda çeşitli etkinliklere, ulusal ve uluslararası söyleşilere de ev sahipliği yaparak tüm Türkiye için doğayla dost bir model oluşturuyor.

İletişim:
Selma Yılmaz, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği
selma@bugday.org     Tel: 0212 252 5255
Ilgın Yılmaz, Fikir Sahibi Çocuklar

ilgin.yorulmaz@gmail.com  Tel: 0554 404 3492

Haber No: 3134