-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Şişli %100 Ekolojik Pazar Kutlamalarında Bez Torba Yarışma ve Atölyesi
Kategoriler: Yaşam ve Kültür
Tarih: 17-Haziran-2009
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Buğday Derneği tarafından Şişli Belediyesi ortaklığı ile kurulan ve denetlenen, Türkiye’nin ilk %100 ekolojik pazarı, 27 Haziran’da 3. yaşını kutlayacak. Konserler, gösteriler, dansların yer alacağı şenlikte, naylon torba ve kese kağıdı kullanımını azaltmak amacıyla pazarda bez torba atölyesi ve yarışması yapılacak. Atölye 27 Haziran günü 11.00-12:30’da, yarışmaysa 12:30-13:00 arası gerçekleşecek.

Bez torba atölyesi, Slow Food Gençlik Gıda Hareketi ve İstanbul Teknik Üniversitesi Gönüllük Kulübü tarafından gerçekleştirilecek. Atölyeye katılacakların birer makasla birlikte, düğme, evdeki kullanılmayan t-şört, çarşaf, bez gibi malzemeleri de getirmeleri gerekiyor. Böylece kullanılmayan, evde yer kaplayan malzemeler, son derece yararlı ve pratik bez torbalara dönüşecek.
Bez torba yarışmasının amacı doğaya büyük zarar veren naylon torba ve kese kağıdı kullanımını azaltmak. Yarışmada en pratik, en yaratıcı bez torba seçilecek, kazanana ekolojik pazardan bir ürün verilecek.

Slow Food Gençlik Gıda Hareketi: Gençlik Gıda Hareketi, gıdanın, tarımın ve çiftçiliğin geleceğini aktif olarak değiştiren genç çiftçiler, şefler, zanaatkarlar, aktivistler ve öğrencilerden oluşan bir ağ. Yaşadıkları toplumların daha iyi, temiz ve adil gıdaya erişimini sağlamak amacıyla yerel ve bölgesel gıda sistemlerinin adalet ve sürdürülebilirlik ilkelerine göre yeniden düzenlenmesi için çalışıyor. Slow Food’un sağlam temelleri üzerine kurulmuş olan Gençlik Gıda Hareketi, gıda konusunda çalışan gençlere iletişim, bilgi paylaşımı ve takası, yerel eylem ve liderlik kapasite arttırımı için ortak bir platform sağlıyor.
İTÜ “Hayatı Poşetlemeyin” Kampanyası
Hayatımızın her yerinde onlar var;sürekli kullandığımız ama nereden gelip nereye gittiğini hiç düşünmediğimiz plastik poşetler...  İstanbul Teknik Üniversiteli Gönüllülük Kulübü mensubu gençler plastik poşetlerin nerelere gittiğini, insan sağlığına ve dogaya sayısız zararlarını bildiği için 'Hayatı Poşetlemeyin' Kampanyası'nı yürütüyor.Plastik poşet tüketim cılgınlıgına dur diyor ve alternatif olarak bez çantaları sunuyor. Sizleri de bu kampanyaya dahil olmaya , bez çantalarınızı kolunuza takmaya ve doğa için bir şey yapmaya davet ediyor.

Haber No: 3159