-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
%100 Ekolojik Pazar’ın 3. Yılında Pazarda Şenlik
Kategoriler: Yaşam ve Kültür
Tarih: 26-Haziran-2009
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Türkiye’nin ilk ekolojik pazarı olan Şişli %100 Ekolojik Pazar, kuruluşunun üçüncü yılını, 27 Haziran Cumartesi günü konserler, dans gösterisi, yarışma ve oyunlarla dolu bir şenlikle kutlayacak. Bomonti’de kurulan %100 Ekolojik Ekolojik Pazar 3. yaşını, doğaya ve sağlığına özen gösteren dostlarıyla birlikte, tam bir şenlik havasında kutlayacak. 27 Haziran’da, Ekolojik Pazar’da konserler verilecek, dans gösterileri yapılacak, bez torba yarışması ve doğal oyuncaklarla oyun atölyesi gerçekleştirilecek.

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği tarafından, Şişli Belediyesi ortaklığıyla kurulan ve denetlenen pazarın geçtiğimiz üç yıl içinde giderek güçlenerek büyümesi, Türkiye’de ekolojik tarımın gelişmesi açısından umut vaad ediyor.

Bomonti’de kurulan %100 Ekolojik Ekolojik Pazar 3. yaşını, doğaya ve sağlığına özen gösteren dostlarıyla birlikte, tam bir şenlik havasında kutlayacak. 27 Haziran’da, Ekolojik Pazar’da konserler verilecek, dans gösterileri yapılacak, bez torba yarışması ve doğal oyuncaklarla oyun atölyesi gerçekleştirilecek.

%100 Ekolojik Pazar’ın 3. yıl kutlamalarında Grup Bulutsuzluk Özlemi’nden Nejat Yavaşoğulları bir resital verecek ve Okay Temiz Ritm Atölyesi vurmalılarla bir performans sergileyecek. Ayşe Uçar’ın dans gösterisi ile katılacağı şenlikte, Slow Food Gençlik Gıda Hareketi ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nden “Hayatı Poşetleme!” Grubu, doğaya zarar veren naylon torba ve kesekağıdı kullanımını azaltmak amacıyla Bez Torba Dikme Atölyesi de gerçekleştirilecek. Atölyeden sonra yapılacak “En Güzel Bez Torba” yarışmasında en pratik ve en yaratıcı bez torba seçilerek ekolojik pazardan bir şişe organik zeytinyağı ile ödüllendirilecek.

Kurulduğu 2006’dan bugüne ürün çeşitliliği ve kalitesini arttıran Şişli %100 Ekolojik Pazar’da mevsimin tüm taze sebze ve meyvelerinin yanı sıra kozmetikten deterjana, etten tereyağına, diş macunundan tekstil ürünlerine, şalgam suyundan şaraba, pekmezli fındık ezmesinden hurmaya çok geniş bir ürün yelpazesi bulmak mümkün. Pazarcı sayısı ise 200’ün üzerine çıkmış durumda.

Pazarda ekolojinin çeşitli dallarında uzmanlaşmış kişilerle söyleşiler yapılarak müşterilerin sadece midesi değil, ruhu ve aklı da besleniyor. Gelecek nesillere sağlıklı tohumlar, verimli tarım alanları ve temiz su kaynakları bırakma niteliği de taşıyan organik tarım ve ürünleri, Ekolojik Pazar sayesinde tüketiciyle buluşuyor. Buğday Derneği öncülüğü ve kontrolünde, Antalya ve Samsun’da da açılan ekolojik pazarların Türkiye için birer model oluşturarak yaygınlaşması bekleniyor.

Şenlik, her Cumartesi Ekolojik Pazar’ın kurulduğu yerde, İstanbul Şişli Bomonti’de Bomonti Caddesi, Lala Şahin Sokak’ta (eski Tekel bira fabrikasının alt sokağı) gerçekleşecek.

İletişim:
Selma Yılmaz, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği
selma@bugday.org     Tel: 0212 252 5255

 

%100 Ekolojik Pazar 3. Yıl Şenlik Programı

10.30  Açılış
         Ayşe Uçar dans gösterisi

11.00  %100 Ekolojik Pazar 3. Yıl konuşmaları
           Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül
           Buğday Derneği YK Başkanı Victor Ananias

12.00  Nejat Yavaşoğulları resitali

12.45  Okay Temiz Ritm Atölyesi konseri

13.30  Bez Torba Yarışması ve Ödül Töreni

Şenlikte gerçekleştirilecek atölyeler

9.30-13.00  “Gel Oyna” atölyesi
                  
Topaçların renkli dünyası, topaç çevirme marifetleri, topaç yapma,    boyama;  akıl- sabır oyunları; balmumu ile neler yapabiliriz, kağıt katlama, origami ve daha pek çok yaratıcı oyun...

11.00-13.00 “Bez Torba” atöylesi

Hayatı Poşetleme Grubu, plastik poşet tüketim cılgınlığına “dur” diyor ve eski t-shirtlerden, kullanılmayan kumaşlardan yaratıcı bez torbalar yapmaya ve doğa için bir şey yapmaya davet ediyor.

Haber No: 3181