-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Şişli %100 Ekolojik Pazar’ın 3. Yılını Şenlikle Kutladık
Kategoriler: Yaşam ve Kültür
Tarih: 29-Haziran-2009
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Milyarlar hayal kurar, milyonlar planlar, binler hayata geçirir, kutlaması kaç kişiye nasip olur? Bize, hepimize oldu. 27 Haziran Cumartesi günü Şişli Ekolojik Pazar’ın 3. yılını Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, sevgili üreticiler, vefalı pazar müdavimleri, gönüllülerimiz ve Buğday Derneği dostlarıyla hep birlikte kutladık.

Şenlik programı sevgili Ayşe Uçar’ın kendi kareografisinden sunduğu Bollywood dans gösterisiyle başladı. Ayşe, mimikleri, etnik Hint kıyafeti, dansı ve çıplak ayaklarıyla bizi alıp Hindistan’a götürdü. Bu arada “Gel Oyna” atölyesine katılan, kendi oyuncaklarını yapan ve boyuyan çocukların şen kahkahaları müziğin sesine karışıyordu.

Buğday Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Victor Ananias ve Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül organik, doğayla ve sağlıkla dost tarımın desteklenmesinin önemi hakkında kısa birer konuşma yapıp, pazarın kurulmasında emeği geçen herkese teşekkür ettiler. 

Slow Food Gençlik Gıda Hareketi ve İTÜ “Hayatı Poşetleme” Grubu tarafından düzenlenen bez torba dikme atölyesi inanılmaz bir ilgi gördü. Her yaştan bayanlar ve beyler kullanılmayan tişörtler ve artık kumaşlarla bez torba dikmeye başladılar. Atölyenin en güzel taraflarından biri, kullanılmayan ürünlerin ne kadar çabuk işe yarar bir ürün haline gelebileceğini göstermesiydi.

Bez torba dikme atölyesi devam ederken sevgili Nejat Yavaşoğulları “aldı eline sazını” ve pazardakilere harika bir resital verdi. Kah doğa dostu şarkılarıyla düşündürdü, kah dansettirdi. Ebru Ayarcı yönetimindeki Algo-Ritmo perküsyon grubu ise etnik ritmleriyle kanımızı kaynattı.

Şenliğin son etkinliği olan “En Güzel Bez Torba” yarışmasında heyecan doruktaydı. Üreticilerden ve Buğday Derneği temsilcisinden oluşan juri, birbirinden kullanışlı ve yaratıcı 20 çanta arasından seçim yapmakta zorlandı. Bazı çantalaların arkasına para koymak için ufak bir cep dikilmişti, bazıları toplanıp ufacık bir keseye dönüşüyordu. Yarışmayı birincilikle kazanan Sonay Bal, bir şişe organik Priamos zeytinyağı ve iki adet Buğday dergisi kazandı. İkinci olan Sinem Bölen ve üçüncülüğü kazanan Devrim Melek – İpek Tunçbilek ikilisi ise tadımlık Priamos zeytinyağı ve ikişer adet Buğday dergisi kazandılar. Yaşı ufak doğa sevgisi büyük yarışmacılarımıza ise mansiyon ödülü ve birer tahta oyuncak hediye edildi. Tüm yarışmacılar, pazardaki herkesi doğaya zararlı olan naylon torba ve kese kağıdı yerine tekrar tekrar kullanılabilen bez torbaları kullanmaya davet ettiler.

Gıda güvenirliğimizin hiç olmadığı kadar tehdit altında olduğu günümüzde, pazarın 3. yılına girmesi hepimiz için kutlanası bir olaydı. Hep birlikte başardık ve hep birlikte coşkuyla kutladık. Emeği, yardımı geçen herkese tekrar kalpten teşekkürler. Daha nice yaşları yine hep birlikte kutlamak dileğiyle...Haber No: 3199