-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Devede Kulak
Kategoriler: Yöntemler
Tarih: 07-Temmuz-2004
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


“...Çok güzel şeyler yapıyorsunuz ama bunlar devede kulak, sorunu yaratanlar, dünyayı kirletenler, hükmedenler, bölücüler...ya onlarla savaşmak, onlar olduğu sürece nasıl başarıya ulaşır çabalarımız toplamda ?..”

"...Çok güzel şeyler yapıyorsunuz ama bunlar devede kulak, sorunu yaratanlar, dünyayı kirletenler, hükmedenler, bölücüler... peki ya onlarla savaşmak!.. onlar olduğu sürece nasıl başarıya ulaşır çabalarımız toplamda ?.."

Bu sorunun değişik şekillerde ifadesi ile karşılaştık bu aralar toplantılarımızda, sohbetlerimizde. Ruhani öğretilerde hep düşmanın da, dostun da içimizde olduğu, karşımıza çıkanların içimizin birer yamnsıması olduğundan söz edilir. Böyle ortamlarda, genelde kabul görür bu inanış. İş, dünya kurtarmaya, çevre korumaya, hasta tedavi etmeye geldiğinde ise çoğumuzda isyan baş gösteriverir ! "Nerede bunun sorumlusu ?" "Ben azıcık paramla, gücümle neyi tüketeceğim ki, nasıl hakim olurum koskoca emperyalist güçlere, bütün para, güç onlarda, onlar mecbur bıraktığı için bu halde dünya!" vs...

Bu konuda karar herkesin gönlüne, inancına, yaşam yoluna kalmış. Ben "bir"liğe hizmet etmek için yapıyorum, yapmaya çalışacağım ne yaparsam. Her şeyi "bir" yaşamın içinde kabul edince yapılan işin küçüğü, büyüğü, kalmıyor, o anda elimden gelen eylem benim için en büyüğü. Hiç bir şeye karşı hissetmiyorum; ne kullandığım arabayı üreten arabayı yapan fabrikanın sahiplerine, ne nükleer santral kurmaya, genlerle oynamaya çalışan kişilere, hiç kimseye karşı durmuyorum. Herkesle ve onların yaşamları, yedikleri, içtikleri, anladığım, anlamadığım yanları ile yaşama kattıklarıyla ilgili minnet duygum bana, Buğday'a, TaTuTa projesine, çiftçi, tüketici, eş dost herkese hizmet etme isteği veriyor.

Geceyi kullanmasam, uyanık olmasam da; gece o anda, boş, faydasız, karanlık gibi görünse de; ancak onu sevdiğimde gündüzü tam anlamıyla değerlendirebiliyorum., günüm verimli oluyor. Dünyayı anladığımız kısmı ile sınırlı tutarak; koşullu, teorik ve kontrollü bir sevgi ile zindanımızı daraltmaktan başka bir şey yapmış olmayacağımı düşünüyorum. Anlamadığımız ya da yanlış olduğunu düşündüğümüz kısmı da, kanser hücresi gibi bizim, yaşamımızın bir parçası, parçamız olduğunu kabul ettiğimizde onu değiştirme şansımız oluyor, karşı olduğumuzda ise sadece bir düşman daha yaratmış olmuyor muyuz sizce de ?

Sınırsız sevgim ve çabamla,
İyi haftalar.

Victor Ananias

Haber No: 320