-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Ne Kese Kağıdı Ne de Naylon Torba! En İyisi Bez Çanta...
Kategoriler: Yaşam ve Kültür
Tarih: 03-Temmuz-2009
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Kese kâğıdı ve naylon torbanın yaşam döngüsü analizleri karşılaştırıldığında her ikisinin de doğaya büyük bir fatura çıkardığı anlaşılıyor. Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği ile Şişli Belediyesi ortaklığıyla kurulan ve denetlenen Şişli %100 Ekolojik Pazar’ın 3. yıl şenliğinde düzenlenen “Bez Torba Dikme Atölyesi” ve “En Güzel Bez Torba Yarışması” ile bu soruna dikkat çekildi, Buğday Derneği herkesi tekrar tekrar kullanılabilen bez torbalarla alışveriş yapmaya davet etti.

Slow Food Gençlik Gıda Hareketi ve İTÜ “Hayatı Poşetleme!” Gurubu tarafından düzenlenen atölyeye her yaştan kadın ve erkek ilgi gösterdi.  Grup, 2 saat boyunca kullanılmış tişörtler ve kırpık kumaşlardan rengârenk bez torbalar diktiler. Atölyenin en önemli sonuçlarından biri, kullanılmayan, atılacak malzemelerin ne kadar çabuk işe yarar bir ürüne dönüştürülebildiğiydi.
Şenliğin son etkinliği olan “En Güzel Bez Torba” yarışmasında heyecan doruktaydı. Üreticilerden ve Buğday Derneği temsilcisinden oluşan juri, birbirinden kullanışlı ve yaratıcı 20 çanta arasından seçim yapmakta zorlandı. Bazı çantalaların arkasına para koymak için ufak bir cep dikilmişti, bazıları toplanıp ufacık bir keseye dönüşüyordu. Yarışmayı birincilikle kazanan Sonay Bal, bir şişe organik Priamos zeytinyağı ve iki adet Buğday dergisi kazandı. İkinci olan Sinem Bölen ve üçüncülüğü kazanan Devrim Melek – İpek Tunçbilek ikilisi ise tadımlık Priamos zeytinyağı ve ikişer adet Buğday dergisi kazandılar. Yaşı ufak doğa sevgisi büyük yarışmacılarımıza ise mansiyon ödülü ve birer tahta oyuncak hediye edildi. Tüm yarışmacılar, pazardaki herkesi doğaya zararlı olan naylon torba ve kese kağıdı yerine tekrar tekrar kullanılabilen bez torbaları kullanmaya davet ettiler.

Kese kâğıdı – Naylon Torba Karşılaştırması
1. Üretim, doğal kaynaklar, kirlilik karşılaştırması
Naylon torbaların çoğunluğu polietilen denen plastikten üretiliyor, polietilen ise bir petrol türevi. Dünyada her yıl 4-5 trilyon naylon torba üretiliyor, her dakika bir milyon naylon torba çöpe atılıyor. Denize atılan naylon torbaların her yıl bir milyar deniz kuşu ve memelisinin ölümüne yol açtığı sanılıyor.
Kesekâğıtları ağaçtan üretilir. Ağaçların bulunması, kesimi, bunun yapılması için yola açımı ormanın faunasına zarar verir. Ağacın kâğıda dönüşebilmesi için 3 yıl bekletilmesi gerekir. Sonra talaşa dönüşecek şekilde doğranır ve muazzam ısı ve basınçta ezilir. Elde edilen madde kireçtaşı ve sülfürik asit içinde bekletilir ve kağıt hamuru haline gelir.
Ağaç hamuru daha sonra yıkanır, bunun için binlerce ton su gerekir. Hamur kurutulduktan sonra kağıda dönüştürülür. Bunun dışında ağaçların genellikle fabrikalardan uzak yerlerde bulunan ormanlardan getirilmesi, üretilmesi ve son noktaya gönderilmesi de hesaba katılmalıdır.
2. Geri dönüşüm
Naylon torbaların doğada çözünmesi en bulunduğu duruma göre 100-10000 yıl alıyor. Naylon torbaların 1970’lerde yaygınlaşmaya başladığını hesaba katarsak, şimdiye kadar üretilen tüm naylon torbalar hala aramızda! Kâğıt atıklar %10-15 oranında geri dönüşüme giriyor ancak bu geri dönüşüm sürecinde  plastikten daha fazla enerji harcıyor.
3. Atık ve Doğada Çözünme
Kese kâğıtlarının geri dönüştürülme oranı daha fazla, mürekkepsiz olanları bahçenizde veya kompostunuzda kullanabilirsiniz. Ancak kâğıt, çöpe gittiğinde sanıldığı gibi kolaylıkla çözünmüyor. Bozunmayı sağlayacak oksijen, ışık, su gibi materyaller alt katmanlara ulaşmadığından kese kâğıdı da çok uzun zaman (belki de asla) çözünmüyor.

Sonuç: Ne kullanırsanız kullanın, az tüketmek, tüketirsek de bir defadan fazla kullanmak en önemli çözüm. Yıkanabilen ve defalarca kullanılabilen bez torbalar tabii ki en iyi seçenek. Çantanızda veya arabanızın bagajında bulunduracağınız bez torbalar, sizi bu ikilemden kurtaracak ve dünyada bıraktığınız ayak izinizi azaltacak. Siz mutlu, ağaçlar, su, deniz kaplumbağaları mutlu…

Haber No: 3202