-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Buğday Derneği Meclis’te Organik Tarım Kanunu Görüşmelerin’de idi.
Kategoriler: Yaşam ve Kültür
Tarih: 14-Temmuz-2004
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Şu anda Türkiye milletinin meclisinin bir salonunda, tarım Bir süredir üzerinde çalışılan organik tarım kanunu 12 Temmuz günü öğleden sonra saat ikide Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde başlayan bir toplantıda görüşüldü. Bu görüşmede ufak tefek tadilat ve değişiklik yönergelerinin dışında tüm kanun olduğu hali ile oylanarak kabul edildi. Normal şartlar altında TBMM tatile girmeden, birkaç gün içinde organik tarım kanunumuz çıkmış olacak.

Yozgat Milletvekili, Tarım Komisyonu Başkanı İlyas Arslan'ın başkanlık ettiği ve Buğday Derneği'nden Victor Ananias, ETO Derneği'nden Prof. Dr. Ahmet Altındişli, Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Günaydın, EKOTAR kontrol ve sertifikasyon kuruluşundan Vahap Eryılmaz ve birçok milletvekili ile kamu görevlisinin katıldığı toplantıda görüş birliğine varılırken Osmaniye Milletvekili Necati Uzdil, "bu komisyonda iki yıldır bu kadar güzel bir ortam görmedim, mutlu oldum, bu güzellikler istenince oluyor, bunlara devam edelim" diyerek bir çok kişi gibi gelişme ve çalışmalardan, katılımdan yana memnuniyetlerini ifade ettiler.

Görüşmelerde kanunun yürürlüğe girmesini müteakip yönetmeliğin de en kısa sürede (bunun icin geçici yasada belirtilen süre bir yıl di) eksiklerinin tamamlanarak yeni, işlevsel haline getirilmesi konusunda görüş birliğine varıldı.

Toplantı sonrasında yapılan değerlendirmede sivil toplum kuruluşları ve bazı temsilcilerin tam anlamı ile onaylamadıkları iki konudan birisi kanunun gerek görüldüğünde kamu kuruluşlarına da kontrol ve sertifika verme yetkisi tanıması oldu. Şu anda böyle bir eğilim ve gereklilik olmadığı halde ileride bu yetkinin işleyişte ve akreditasyon sisteminde denetim sorununa sebep olacak şekilde gündeme ve uygulamaya geçmesinden endişe ediliyor.

İkinci konu ise kanun çıkmadan "organik" kelimesinin eşdeğeri olarak "ekolojik" ve "biyolojik" kelimelerinin de tanımda yer alması. Bu olmadigi takdirde "organik" kelimesi tüketiciye benimsetilene kadar bir çok ürünün organik olmadığı halde "biyolojik" ya da özellikle önceki yönetmelikte geçerli olan ve halkımızın çok daha büyük bir yüzdesi tarafından anlaşılan "ekolojik" kelimelerinin kullanılarak halkın yanıltılacağı, organik olmayan ürünlerin öyle imiş gibi bu terimlerle tanımlanarak pazarlanacağı aşikardır. Bu sorunun da kanun meclisten geçip resmi gazetede yayınlanmadan çözüleceğini umuyoruz.

Haber No: 323