-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Bağlı, bağımlı olmanın özgürlüğü.
Kategoriler: Bireysel Gelişim, Yöntemler, Yöntemler
Tarih: 23-Temmuz-2004
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Yaşam boyu “bağımsızlık” mücadelesi veriyor bir çok millet, çocuk, yetişkin !

Boyunduruk altında olmadan yaşama, kendi imkanları ile yaşamını sürdürebilme, hareket yeteneğinin kısıtlı olmaması, kendi kararlarını verme gibi afaki ve her bireye göre farklı yorumlanabilecek öğeler içeriyor “bağımsızlık”, “özgürlük” tanımı aslında. Çoğu da insanlararası hukuk ile ilgili terim ve tanımlar. Yani sorun çıktığında savaşlar, politik çabalar, mahkemeler yolu ile, yine insanların hakemliğinde ya da güç çatışmasında güçlü olanın kazanması ile çözülüyor bu pürüzler ve sistem işlemeye, kendine göre “özgürleştirmeye” devam ediyor.

Buraya kadar hiç bir diyeceğim yok, insanlığın dönüşümü içinde bunların yaşanması çok doğal ve yerinde görünüyor. Bu arada çeşitli kültürlerde de “iç özgürlük”, “inancın getirdiği iç bağımsızlık” gibi her koşulda geçerli olabilecek, bireylerin tek tek, kendi çabaları ile her koşulda sağlayabilecekleri bağımsızlık koşulu var. Ama genelde bu felsefe basit bir yaşamsal dürtü ile, açlık, karşı cinse duyulan ilgi, sahip olma isteği vs ile hemen yokoluveriyor, geri plana atılıveriyor ve buna çözüm olarak da her bireyin olgunlaşması, arzularından bağımsız hale gelmesi öneriliyor inançlarda. Bu da doğru geliyor bana, bizim ustalaşmamız, bireysel gelişimimiz sonucunda özgürleşmemiz doğal ve çok adil bence.

Bir de bilimde, inançların çoğunda, aklın yolunda “bağımlı olarak, bağlılığın tüm koşullarını yerine getirerek özgürleşme” var. Yaşamın anladığımız ve anlamadığımız tüm koşullarına bağlı olarak, bütününe büyük bir sorumluluk duyarak, hatta hiç bir kişisel koşulun bu sorumluluğun önüne geçmesine izin vermeksizin hareket etmek.

Bu son yöntemi çok seviyorum ben, tüm yaşama, her anın, bireyin, davranışın ifade ettiği, yaradılışındaki duruma bağımlı, sorumlu olarak yaşıyorum. İsteyerek, tam bağımlı olarak, bağımlı hissetme özgürlüğümü kullanarak, tüm verilerin inancımı güçlendirmesine, bağımlılıklarıma kendimi daha da güçlü adayarak.

Victor Ananias

Haber No: 340