-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Buğday Derneği’nden ekoloji eğitimine destek
Kategoriler: Eğitim
Tarih: 18-Ağustos-2004
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği ekolojik yaşamın devamlılığına katkı vermek amacıyla Deneme Bilim Merkezi'nin yaz okulunda ekoloji atölyesi düzenliyor

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği ekolojik yaşamın devamlılığına katkı vermek amacıyla yürüttüğü projelerin yanı sıra ekoloji eğitimi konusunda da çalışmalar yapıyor.

Dernek, Bilim Merkezi Vakfı’nın 1. Dönem: 19 - 30 Temmuz 2004, 2. Dönem 2 - 13 Ağustos 2004 tarihlerinde düzenlediği ikişer haftalık yaz okulu programına katılan Buğday Derneği 16 – 27 Ağustos 2004 tarihleri arasında 8-12 yaşları arasındaki çocuklar için düzenlenen 3. Dönem yaz okulu programında da ekoloji atölyesi düzenleyecek.

Değişik gruplarla üç ayrı tarihte yapılan Ekoloji Atölyelerinde, duyuları ayrı ayrı kullanarak, kendini doğadaki çeşitli varlıkların yerine koyarak, doğayla ilişki kurmaya yönelik oyunlarla başladı. Doğanın ve onu oluşturan tüm varlıklar ile ilişkilerimizin ne kadar farkındayız?

Atölyenin ikinci bölümde doğada, ekolojik döngüde yer alan tüm canlı ve cansız varlıklar için sorumluluk hissedip, aralarındaki ilişkiyi, her şeyin birbirine adeta dev bir ağla bağlı olduğu yine oyunlar aracılığıyla vurgulandı. Hale Karabekir ve Bora Sarı yürüttükleri eğitim çalışması konusunda “Bu dev ağ nedeniyle, doğa ve insanı ayrı ayrı değilde, doğanın bir parçası olarak insanın günlük yaşamında aldığı kararların, attığı adımların, eylemlerin, suya atılan taş misali çevremizi nasıl etkilediğini, döngülerin bozulmasına nasıl sebep olduğunu farkettik” diyor ve devam ediyor:

“Atölyelerinin ikinci bölümünde doğaya saygımızı ifade ederek, kendi yaşamlarımızda hem doğa ile ilişkilerimizi geliştirebileceğimiz hem de doğanın üzerindeki yükümüzü (ayakizlerimizi) hafifletebileceğimiz uygulama örnekleri yaratmak için takım çalışmaları yaptık. Bu çalışmalarda yaşam eylemlerimizin sonuçlarını düşünerek, başka varlıkları olumsuz etkilemeleri nedeniyle değiştirmek istediklerimizi belirledik. Bu takım çalışmasının ardından her bir katılımcı grubun önünde dünyaya bireysel amacına dair birer söz verdi.”

Buğday Derneği çocuklara, gençlere ve yetişkinlere dönük “doğada birlikti yaşayarak öğrenme” çalışmalarına devam etmeyi planlıyor.

Haber No: 367