-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
İnşaat Kazısından Çernobil Çıktı
Kategoriler: Yaşam ve Kültür
Tarih: 08-Ocak-2010
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Rize Üniversitesi kampüsünde yapılan bir kazıda, Çernobil faciası sonrasında radyasyonlu olduğu için gömülmüş çay dolu çuvallar bulundu

Rize Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazmi Turan Okumuşoğlu, Fener mahallesindeki kampüs alanı içerisinde futbol sahası inşaatı için kazı çalışması başlatıldığını belirterek, iş makinelerinin yaptığı kazıda toprağa gömülü çay bulunduğunu söyledi.

Geçmişte çay fabrikası olarak kullanılan kampüs alanına, 26 Nisan 1986'da, Ukrayna'daki Çernobil Nükleer Santrali'nde meydana gelen patlama sonrası yayılan radyasyondan etkilendiği belirlenen kuru çayların gömüldüğünü ifade eden Okumuşoğlu, "ancak biz sürekli bu bölgede ölçüm yapıyoruz. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu da bölgede ölçüm yaptı. Herhangi bir olumsuzluk yok. Topraktan yukarı gelen bir radyoaktif maddeye rastlanmadı. Bölge halkının yetiştirdiği meyve ve sebzelerde de inceleme yapmıştık, bunlarda da bir olumsuzluğa rastlanmamıştı" dedi.

Gömülü çayların ortaya çıkmasıyla yeni bir ölçüm yapacaklarını anlatan Okumuşoğlu, "Bizzat bölgede inceleme yapıp ölçüm gerçekleştireceğim. Toprakta herhangi bir olumsuzluk yok, ancak ortaya çıkan gömülü çaylara insanların temasını engellemek için bu çayları yeniden gömeceğiz" diye konuştu.
Kaynak: CNN Turk

Haber No: 3695