-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Ekolojik Kriz Kapıda, İki Dünyamız Var mı?
Kategoriler: Yaşam ve Kültür
Tarih: 23-Ocak-2010
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


WWF-Türkiye tarafından yayınlanan Yaşayan Gezegen Raporu, doğal kaynaklar üzerindeki talebin arzı çok aştığını, bu gidişle bir gezegene daha ihtiyacımız olacağını gösteriyor.

2010 yılının Biyolojik Çeşitlilik Yılı olması, yaşanan ekolojik krizi aşmak ve bu gidişi tersine çevirmek için fırsatlar içeriyor. WWF-Türkiye, ekolojik ayak izi dünya ortalamasının üzerinde olan Türkiye’nin, biyolojik çeşitlilik kaybını durdurmak için korunan alanlarını artırması ve ekolojik ayak izini azaltması gerektiğini belirtiyor.

WWF-Türkiye tarafından Türkçe versiyonu yayınlanan Yaşayan Gezegen Raporu’nda, insanlığın doğal kaynaklara yönelik talebini gösteren ekolojik ayak izleri, gezegenimizin kendini yenileme kapasitesini yüzde 30 oranında aştığı gösteriyor. Raporda, küresel ölçekte doğal kaynakların ve biyolojik çeşitliliğin azalmaya devam ettiği, su sorunu yaşayan ülke sayısının arttığı ve yabani türlerle doğal ekosistemlerin baskı altında bulunduğu vurgulanıyor.

WWF-Türkiye, ülkemizde biyolojik çeşitlilikteki azalmayı geri çevirmeye ve ekolojik ayak izlerini azaltmayı hedefleyen çalışmalar yürütüyor. Yaşayan Gezegen Raporu’da ülkemizdeki doğa koruma çalışmalarına ışık tutacak veriler yer alıyor. Raporda, ekolojik ayak izi değerlerinde  gelişmiş ve az gelişmiş ülkeler arasında ciddi farklılıklar görülüyor, dünya nüfusunun dörtte üçü aşırı tüketim yapan ülkelerde yaşıyor ve zengin ülkeler, yoksul ülkelerin doğal kaynaklarını hızla tüketiyor. “Yaşayan Gezegen Endeksi”ne göre, son 35 yılda biyolojik çeşitlilikte yüzde 30 azalma görülüyor ve Türkiye de biyolojik kapasitesini yüzde 59 oranında aşmış durumda.

Haber No: 3709