-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
“Dünyaya Sözünüz Var”
Kategoriler: Yaşam ve Kültür
Tarih: 23-Ocak-2010
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Türk bankaları Ilısu Barajı'na kredi vereceklerini doğruladı. Doğa Derneği Garanti Bankası ve Akbank'ın Ilısu Barajı'na verecekleri kredi hakkında "Devlete sözümüz var" demelerini eleştirerek “Dünyaya sözünüz var” dedi

Doğa Derneği Başkanı Güven Eken şöyle dedi: "Bankaların devlete verdikleri sözden daha önemli ve bağlayıcı olan, dünyaya verdikleri sözdür. Bir yandan Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Anlaşması'na (Global Compact) imza atıp diğer yandan Ilısu baraj projesinin parçası olamazsınız. Kimliğinizi çevrecilik üzerine konumlandırıp çevreci kredi kartları ürettikten sonra, Türkiye'de doğaya en çok zarar verecek projeye kredi sağlayamazsınız. Çünkü Hasankeyf ve Dicle Vadisi, UNESCO'nun kriterlerine göre bir Dünya Mirası'dır ve hiçbir söz bu gerçeği belgeleyen bilimsel raporlardan daha geçerli olamaz.

Kaldı ki, barajla ilgili kriterlerin yerine getirilemeyeceği uluslar arası ölçekte tescillendikten sonra, bankaların baraja destek vermeleri için hiçbir hukuki zorunlulukları kalmadı.

Bankalar, projenin finansmanında yabancıların ve Dünya Bankası'nın yer alması, çevre açısından da bütün kriterlerin yerine getirileceği koşuluyla bu işe girdiklerini ifade ediyor. Bu koşullar ortadan kalktığına ve Avrupalı yatırımcılar Ilısu baraj projesinden çekildiğine göre, Türk bankaları da baraja verdikleri desteği geri çekmek zorundadır. Bu gerçekleşmediği takdirde, Türk bankalarının Avrupa Birliği standartlarının çok altında çalıştığı tescillenmiş olacaktır. Ancak görünen o ki, eğer duruşları değişmezse, Garanti Bankası ve Akbank dünyaya verdikleri sözlerde samimi değil ve devletin arkasına sığınarak Ilısu barajı gibi çağdışı bir projeden gelir elde etmeyi amaçlıyor. Ortadaki vahim tablo, Türkiye'de bu bankalara güvenen milyonlarca insanı hayal kırıklığına uğratacak. Bankaların ivedilikle bu çağdışı projeden geri çekilmelerini bekliyoruz."

Haber No: 3714