-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Karadenizin Sesi Kesecek HES’i
Kategoriler: Yaşam ve Kültür
Tarih: 23-Ocak-2010
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Karadeniz vadilerinde yapımı devam eden hidroelektrik santraller (HES)’leri protesto etmek isteyenler 23 Ocak Cumartesi günü Kadıköy’deki Beşiktaş iskelesinin önünde buluşuyor.

Yapılan açıklamada şöyle dendi: “Rize’nin Senoz Vadisi’nde verilen hukuk mücadelesiyle 2009’un Mart ayında yürütmeyi durdurma kararı alınmış olmasına rağmen şirketler faaliyetine ara vermeksizin devam etmekte, yöre halkının haklı tepkilerini hiçe sayan idare, bu vahim hukuk ihlaline göz yummaktadır.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu da"...halen faaliyet gösteren taş ocakları ile yapımı devam eden HES projelerinin vadiyi olumsuz yönde etkilediğinden, söz konusu alan doğal sit gerektiren özellikleri de yitirdiğinden Senoz(Büyükdere) vadisinin doğal sit isteğinin reddine" karar vererek, bu bölgede hukukun değil rantın geçerli olduğu ve HESlerin doğaya zarar verdiği devletin kurumlarınca belgelenmiştir. Devlet suçüstü yakalanmış, suçunu itiraf etmek zorunda kalmıştır. Yüzleşmeden kimse kaçamaz.

Sadece Senoz'da değil, İkizdere, Fındıklı, Fırtına, Papart,Yusufeli, Şavşat, Maçahel… bütün Karadeniz vadileri , nehirleri, Munzur, Muğla, Allianoi, Hasankeyf... ülkemizin tüm su havzaları, insanları tehdit altındadır.

Geri dönüşü mümkün olmayan doğa katliamına karşı Karadeniz isyanını örmek üzere birleştik…

Bu doğal ve kültürel yıkımı durdurmak için siz de aramıza katılın…

Sesimizi çoğaltın…Geleceğimizi elimizden almalarına izin vermeyelim”

HES'lere karşı Tulum, kemençe ve davulla İsyana duralım!...
Perşembe Akşamı Bisikletçileri Ankara Sokaklarında
Tamamen gönüllük esası ile bir araya gelen, Ankara trafiğinde bisikletlerin de olması gerektiğini anlatmak isteyen her yaştan ve sosyal statüden bisiklet severler her Perşembe akşamı saat 20:00’de Güvenpark’ta buluşuyor.

İletişim: Ayşe Yıldız, 0505 359 1003

Haber No: 3716